Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Ledige stillinger Domme
Tilmeld nyhedsservice Om Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør

Miljøstyrelsen påbegynder forberedelserne til udvidet producentansvar for erhvervsemballage

Den 1. januar 2025 træder nye regler om udvidet producentansvar for erhvervsemballage i kraft. Det indebærer, at virksomheder, der markedsfører produkter med emballage, bliver pålagt et ansvar for emballagens bortskaffelse og genanvendelse, når den bliver til affald. Vi dykker ned i reglerne.

Udgivet af

Indførelsen af udvidet producentansvar for erhvervsemballage blev vedtaget af et bredt politisk flertal den 30. august 2022. Aftalen fastlægger de overordnede rammer og målsætninger for producentansvaret, men en lang række spørgsmål angående den konkrete udformning af ordningen udestår fortsat. Det arbejde tager Miljøstyrelsen i begyndelsen af maj 2023 fat på med opstart af udvalget for økonomisk kompensation i relation til erhvervsemballageaffald. Læs mere (mst.dk).


Udvalget er etableret for at udarbejde en anbefaling til Miljøstyrelsen for beregningsmetoden til fastlæggelse af den økonomiske kompensation for indsamling, afsætning og behandling af emballageaffald, som udgør det væsentligste aspekt af det udvidede producentansvar på emballageområdet. Udtalelsen skal efter planen foreligge senest den 30. november 2023.


Det ligger fast, at det nuværende konkurrenceudsatte marked for erhvervsaffald bliver beholdt, således at det fortsat er private aktører, der forestår de forskellige aspekter af håndteringen af affald fra affaldsproducerende virksomheder. Det udvidede producentansvar for erhvervsemballageaffald indebærer således, at producenterne skal afholde de affaldsproducerende virksomheders nødvendige omkostninger til indsamling, afsætning og behandling af emballageaffald.


Det vil i praksis ske ved, at producenterne gennem godkendte kollektive ordninger betaler kompensation til de private affaldsindsamlere, der håndterer affald på vegne af de affaldsproducerende virksomheder. Det er således beregningsmodellen for denne kompensation, som udvalget skal udarbejde anbefaling til.


Formålet med det udvidede producentansvar på området for erhvervsemballage er at skabe incitament hos producenterne til at reducere mængden af emballage for at nå det ambitiøse EU-mål om en generel emballagereduktion på 65 % allerede i 2025. Det er derfor en kompleks opgave, som udvalget har fået stillet. Beregningsmodellen, som udvalget skal præsentere til november, skal nemlig tage højde for adskillige parametre. Disse omfatter ikke blot mængden af emballage anvendt af den enkelte producent, men tillige i hvor høj grad emballagen er udformet med genanvendelighed for øje, samt hvor stor en procentdel af emballagen der består af genanvendt materiale.


Det er hensigten, at beregningsmodellen skal sikre, at producenter, der er dedikerede til emballagereduktion og til innovativt emballagedesign eller returløsninger, der fordrer genanvendelse, kommer til at betale markant mindre for affaldshåndtering, end de producenter der markedsfører emballage, som skal forbrændes.  


Reglerne om udvidet producentansvar på emballageområdet udspringer af nye krav i EU’s affaldsrammedirektiv samt emballagedirektiv, der gør producentansvar for emballage obligatorisk. Et sådant generelt producentansvar for emballage findes allerede i en række andre EU-lande, men altså endnu ikke i Danmark.


Hos Kromann Reumert rådgiver vi om alle aspekter af produktrelateret lovgivning, herunder udvidet producentansvar. Vi følger derfor udviklingen tæt, så vi kan hjælpe din virksomhed med at opfylde sine forpligtelser og navigere i de udfordringer og muligheder, der følger med udviklingen af en cirkulær økonomi.

Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte mig.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Andet indhold, der kunne være relevant for dig

Investorfradrag for private investorer: Investeringer i unoterede selskaber
Investorfradrag for private investorer: Investeringer i unoterede selskaber
21/09/2026
Selskabsret, Øvrige, Finansieringsret og bankret
Nye regler om grøn markedsføring fra den 27. september 2026 – det skal virksomheder vide
Nye regler om grøn markedsføring fra den 27. september 2026 – det skal virksomheder vide
22/09/2026
E-handelsret og markedsføringsret
15-årsgrænse for sociale medier: Hvem skal kontrollere alderen – og med hvilke persondata?
15-årsgrænse for sociale medier: Hvem skal kontrollere alderen – og med hvilke persondata?
23/09/2026
Persondataret, Compliance, Øvrige
Pokergevinster førte til skattesag om over 10 mio. kr. – skatteyder fik sagen genoptaget og nedsat indkomsten
Pokergevinster førte til skattesag om over 10 mio. kr. – skatteyder fik sagen genoptaget og nedsat indkomsten
25/09/2026
Skatte- og afgiftsret, Øvrige
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted