Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Har din virksomhed tjek på de nye tilgængelighedskrav til produkter og tjenester?

Har din virksomhed tjek på de nye tilgængelighedskrav til produkter og tjenester?
Kromann Reumert logo
Fra den 28. juni i år skal en række produkter og tjenester leve op til EU-krav om tilgængelighed, som skal gøre dem lettere at anvende for personer med handicap. Disse krav vil påvirke en lang række forbrugerrettede virksomheder. Samtidig er der undtagelser og overgangsbestemmelser, som det kan være nyttige at kende.

Hvad er tilgængelighedskrav?  

Tilgængelighedskravene følger af EU’s tilgængelighedsdirektiv (Direktiv (EU) 2019/882 af 17. april 2019), som er implementeret i dansk ret gennem Lov om tilgængelighed for produkter og tjenester (Tilgængelighedsloven).   


Kravene har til hensigt at lette brugen af de omfattede produkter og tjenester for personer med handicap for derigennem at sikre overholdelse af princippet om ligebehandling og gøre det muligt for borgere med en fysisk eller psykisk, langvarig funktionsnedsættelse at deltage i samfundet på lige fod med andre.   


Tilgængelighedsloven trådte allerede i kraft den 28. juni 2022, og omfattede virksomheder har dermed fået en 3-årig periode til at indrette sig på de nye krav, som er gældende fra 28. juni i år.  


Hvilke produkter og tjenester er omfattet  

De omfattede forbrugerprodukter og tjenester er oplistet i Tilgængelighedslovens § 1.  


For så vidt angår produkter oplistet i § 1, stk. 1 inkluderer disse blandt andet  


  • selvbetjeningsautomater og betalingsterminaler, f.eks. i supermarkeder,  
  • interaktive infoskærme,  
  • computere,  
  • smartphones, og tablets inkl. operativsystemer som f.eks. Windows og MacOS,  
  • andre relevante produkter er e-bogslæsere som f.eks. Amazon Kindle eller Pocketbook og Tv-modtagerbokse, der benyttes til at opnå adgang til f.eks. streamingtjenester.  


Omfattede tjenester oplistet i § 1, stk. 2 inkluderer navnlig e-handelstjenester (webshops) og tjenester der giver adgang til e-bøger som f.eks. Mofibo eller eReolen samt online- og mobilapplikationer til streamingtjenester.  


Listen i § 1 er udtømmende, men det kan i visse sammenhænge give anledning til fortolkningstvivl at afgrænse, hvilke specifikke produkter og tjenester der er omfattet af listen. Samtidig kan der opstå tvivl om rækkevidden af loven for virksomheder, hvis produkter eller tjenester hovedsageligt ikke er forbrugerrettede, men hvor dele af dem benyttes af forbrugere.   

Undtagelser og overgangsbestemmelser  

Mikrovirksomheder, defineret som virksomheder med under 10 ansatte og en årlig omsætning under 2 mio. euro eller en samlet årlig balance under 2 mio. euro, er undtaget fra at opfylde tilgængelighedskravene, for så vidt angår tjenester.   

 

Derudover kan en virksomhed søge om fritagelse, hvis der er uforholdsmæssigt store omkostninger forbundet med at leve op til tilgængelighedskravene, eller opfyldelse af disse fundamentalt vil ændre produktet eller tjenesten. Virksomheder, med undtagelse af mikrovirksomheder, skal kunne dokumentere at sådanne forhold gør sig gældende.  

 

Vurderingen af, hvorvidt opfyldelse af tilgængelighedskravene er urimeligt byrdefuld, beror på en konkret vurdering. For tjenester har Sikkerhedsstyrelsen som kontrolmyndighed opstillet tre hovedkriterier:  


  1. Forholdet mellem omkostninger for at opfylde kravene og de samlede omkostninger ved at udbyde produktet eller tjenesten. 
  2. Forholdet mellem de anslåede omkostninger og fordele for din virksomhed og den anslåede fordel for personer med handicap. 
  3. Forholdet mellem omkostninger til tilgængelighed og din virksomheds nettoomsætning. 


Vurderingen af omkostninger skal tage hensyn til både organisatoriske engangsomkostninger og løbende produktions- og udviklingsomkostninger.  


Endelig indeholder loven overgangsbestemmelser, der indebærer, at produkter, der lovligt har været benyttet til at levere tjenester før tilgængelighedskravene trådte i kraft, fortsat anvendes til samme formål frem til 28. juni 2030. For så vidt angår selvbetjeningsterminaler, der er taget i brug forud for 28. juni 2025, kan disse fortsat anvendes til formålet i resten af deres levetid eller maksimalt 20 år fra de blev taget i brug.   


Hvad indebærer tilgængelighedskravene?  

De tilgængelighedskrav, som omfattede tjenester og produkter skal opfylde, er beskrevet i bilag 1 til Tilgængelighedsloven. For visse produkter og tjenester vil tilgængelighedskravene dog i stedet følge af andre EU-retsakter og harmoniserede standarder.  


For både produkter og tjenester gælder det overordnet, at de skal designes og leveres på en måde, der fremmer den forventede brug blandt personer med handicap.  


Øget tilgængelighed opnås blandt andet ved at give oplysninger om produktets eller tjenestens funktion og tilgængelighedsfunktionaliteter på en måde, der både i indhold og visuel fremstilling er let forståelig. Oplysningerne skal endvidere gives via mere end én sensorisk kanal, f.eks. gennem en oplæsningsfunktion, via undertekster til video eller taktile elementer på tastaturer.  


Opfyldelse af tilgængelighedskravene til produkter skal fremgå af disses EU-overensstemmelseserklæring.  


Hvad skal virksomheder forberede sig på?  

Opfyldelse af de nye tilgængelighedskrav vil under omstændighederne kunne kræve væsentlige tilpasninger. Det er derfor først og fremmest vigtigt at få afklaret, om dine produkter og/eller tjenester er omfattet af kravene. Udbyder din virksomhed produkter, varierer dine forpligtelser alt efter, om din rolle er som distributør, importør eller fabrikant, og det er derfor også vigtigt, at du har forholdt dig til din virksomheds led i produktionskæden.   


Afhængig af din virksomheds størrelse og karakteren af de produkter eller tjenester, der udbydes, vil det også være relevant at få afklaret, om din virksomhed kan gøre brug af en eller flere af de undtagelses- og overgangsbestemmelser, der er fastsat i Tilgængelighedsloven.   


Du er velkommen til at række ud til os, hvis du har behov for bistand til at vurdere, om din virksomhed påvirkes af tilgængelighedskravene.  

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
De fleste virksomheder har styr på deres kunder, drift og vækst, men ofte har de ikke styr på hvad der sker, hvis ejerlederen pludselig ikke ikke kan møde op?
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Hvorfor er det så vigtigt at have en ejeraftale mellem ejerne af små og mellemstore virksomheder? Fordi fordi Selskabsloven ikke tager stilling til mange af de helt væsentlige forhold, som typisk opstår mellem ejerne. Bliv klogere i denne episode og få gode input til hvordan du kommer i gang samt hvad en ejeraftalen skal indeholde.
Force majeure - hvornår kan begrebet anvendes?
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Force majeure - hvornår kan begrebet anvendes?
Mange virksomheder er ikke opmærksomme på at udvide force majeure-begrebet i deres kontrakter og flere anvender begrebet helt forkert. Bliv klogere på hvornår noget er en force majeure-begivenhed og hvornår du kan benytte en force majeure-klausul ved manglende leveringer.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Nye registreringskrav for kreditformidlere: Hvad betyder det for dig - og hvad bør du gøre nu?
Nye registreringskrav for kreditformidlere: Hvad betyder det for dig - og hvad bør du gøre nu?
05/06/2026
Finansieringsret og bankret, Compliance, EU-ret, Offentlig ret
Forbrugerombudsmanden reagerer på virksomheders praksis for at indhente samtykke via double opt-in
Forbrugerombudsmanden reagerer på virksomheders praksis for at indhente samtykke via double opt-in
10/06/2026
E-handelsret og markedsføringsret, Compliance
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
18/06/2026
Kontraktret, Selskabsret, Øvrige, Finansieringsret og bankret
AI-genereret indhold: Nye krav om tydelig mærkning efter AI-forordningen fra 2. august 2026
AI-genereret indhold: Nye krav om tydelig mærkning efter AI-forordningen fra 2. august 2026
18/06/2026
E-handelsret og markedsføringsret, Compliance
Airbnb og skat: Hvad gør du, hvis du er udtaget til kontrol?
Airbnb og skat: Hvad gør du, hvis du er udtaget til kontrol?
18/06/2026
Skatte- og afgiftsret, Lejeret, Øvrige
Techplatformes algoritmer kan medføre selvstændigt ansvar for brugerindhold
Techplatformes algoritmer kan medføre selvstændigt ansvar for brugerindhold
22/06/2026
EU-ret, E-handelsret og markedsføringsret, Øvrige
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted