Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Ledige stillinger Domme
Tilmeld nyhedsservice Om Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
ARTIKEL

Er din virksomhed klar til de nye ESG-krav?

Med det politiske fokus på bæredygtighed, verdensmål, EU’s green deal og krisen i og omkring Ukraine, er der blevet sat fuld fart på den grønne omstilling og værnet om europæiske værdier, som blot har sat endnu mere damp på ESG-toget (Enivronmental, Social and Governance).

Udgivet af

Allerede nu kan vi se, at der inden for de næste år vil blive vedtaget en række nye EU-regler, som vil stille højere krav til virksomhedernes datagrundlag om miljø og klima, sociale/samfundsmæssige påvirkning og den generelle styring af virksomheden (governance), gennemsigthed om klimaforhold samt socialt ansvar.


Det gælder blandt andet EU’s direktivforslag om virksomheders bæredygtighedsrapportering (CSRD), som skal skabe en europæisk lovramme for bæredygtig finansiering. I forslaget fremgår, at virksomheder med mere end 250 ansatte og alle børsnoterede virksomheder skal gengive deres miljø-, social- og forvaltningspolitik i standardiserede, begrundede og attesterede informationsdokumenter. Formålet er at skabe større gennemsigtighed for borgerne, forbrugerne og investorerne, så virksomhederne til fulde kan udfylde deres rolle i samfundet.


Senest har EU lagt et direktivforslag om virksomheders due diligence for bæredygtighed (CSDDD) på bordet, som sigter på at indføre en due diligence-pligt for visse virksomheder. Kerneelementerne i denne pligt er at identificere, bringe til ophør, forebygge, afbøde og redegøre for negative menneskerettigheder og miljøpåvirkninger i virksomhedens egen drift, datterselskaber og værdikæder. Derudover skal visse store virksomheder have en plan for at sikre, at deres forretningsstrategi er forenelig med at begrænse den globale opvarmning til 1,5 °C i henhold til Paris-aftalen. Direktører bliver også forpligtet til at bidrage til mål for bæredygtighed og klimaændringer for virksomheden.


The new normal

Det er vigtigt at holde sig for øje, at ESG ikke kun er krav som stilles af myndigheder til virksomheder. Det vil formentlig også skabe en ny norm, hvor I vil opleve, at jeres kunder, leverandører og øvrige samarbejdspartnere på kryds og tværs vil stille krav til jeres opfyldelse af ESG-kravene. I sagerne med Wolt og Nemlig.com har vi set, at der er blevet rettet omfattende kritik af virksomhedernes ansættelsesvilkår. Men også boykot af produkter fra israelske besættelsesområder som følge af negative menneskerettigheder samt en generel stigende efterspørgsel på bæredygtige produkter.


Vi kan også se, at jeres ESG-indsats og -målsætning kommer til at have betydning for værdisætningen af jeres virksomhed, den dag I ønsker at tiltrække investorer eller opkøbere af jeres virksomhed. 


Det er derfor vigtigt, at I allerede nu begynder at tænke de nye ESG-regler ind i jeres forretningsmodel, herunder i jeres beslutninger om strategisk retning og investeringer i nye produkter og driftsmidler.


WTC står klar

I WTC følger vi ESG-udviklingen tæt, har et overblik over reglerne og kan pege på, hvor udviklingen går hen. Hvis I har spørgsmål, ønsker sparring eller blot et kort statustjek, så ræk endelig ud. Vi står klar!   

Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte mig.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Andet indhold, der kunne være relevant for dig

Fra tre direktiver til én forordning: Hvad betyder det for dansk udbudsret?
Fra tre direktiver til én forordning: Hvad betyder det for dansk udbudsret?
18/09/2026
Udbudsret, EU-ret
Investorfradrag for private investorer: Investeringer i unoterede selskaber
Investorfradrag for private investorer: Investeringer i unoterede selskaber
21/09/2026
Selskabsret, Øvrige, Finansieringsret og bankret
15-årsgrænse for sociale medier: Hvem skal kontrollere alderen – og med hvilke persondata?
15-årsgrænse for sociale medier: Hvem skal kontrollere alderen – og med hvilke persondata?
23/09/2026
Persondataret, Compliance, Øvrige
Pokergevinster førte til skattesag om over 10 mio. kr. – skatteyder fik sagen genoptaget og nedsat indkomsten
Pokergevinster førte til skattesag om over 10 mio. kr. – skatteyder fik sagen genoptaget og nedsat indkomsten
25/09/2026
Skatte- og afgiftsret, Øvrige
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted