Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

VE-anlæg overgår fra bevillinger til elproduktionstilladelser

Bech-Bruun
11/01/2022
VE-anlæg overgår fra bevillinger til elproduktionstilladelser
Bech-Bruun logo
Ny elproduktionsbekendtgørelse undtager bevillingskrav for vindmølle- og solcelleanlæg.

Alle elproduktionsanlæg med en kapacitet på over 25 MW har hidtil skulle ansøge om bevilling til elproduktion efter elforsyningslovens § 10. Det gjaldt uanset om anlægget var placeret på havet eller på land.


En ny elproduktionsbekendtgørelse er trådt i kraft den 1. januar 2022 og erstatter kraftværksbekendtgørelsen. Elproduktionsbekendtgørelsen indfører en mere enkel procedure for opstilling af nye vindmølle- og solcelleanlæg ved bl.a. at undtage VE-anlæg fra bevillingskravet i elforsyningsloven.


Den nye procedure

Nye vindmølle- og solcelleanlæg over 25 MW på land skal ansøge Energistyrelsen om etableringstilladelse og elproduktionstilladelse efter hhv. § 11 og § 13 i elproduktionsbekendtgørelsen. Ansøgningerne kan indgives samtidigt.


Anlægsejere skal fortsat leve op til relevante krav og vilkår som følger af bevillingssystemet, herunder navnlig krav til teknisk og finansiel kapacitet. Energistyrelsens praksis fra bevillingssystemet vedrørende teknisk og finansiel kapacitet vil ifølge lovforarbejderne som udgangspunkt blive videreført.


Havvindmølleparker er underlagt de eksisterende tilladelseskrav i VE-loven, men er nu undtaget bevillingskravet i elforsyningsloven.


Beredskabskravene i elberedskabsbekendtgørelsen og IT-beredskabsbekendtgørelsen finder anvendelse på virksomheder, der har tilladelse til elproduktion fra anlæg over 25 MW efter elproduktionsbekendtgørelsen eller VE-loven.


Betydning for eksisterende bevillinger

Eksisterende elproduktionsbevillinger opretholdes i overensstemmelse med deres indhold og varighed.


En virksomhed der holder en gyldig elproduktionsbevilling efter elforsyningsloven vil blive berørt af de nye regler, hvis driften fra anlægget skal fortsætte efter bevillingens udløb. Inden bevillingens udløb skal virksomheden ansøge om elproduktionstilladelse for at fortsætte driften af anlægget.


Bech-Bruun er blandt landets førende rådgivere inden for vedvarende energi. Vores specialister er internationalt anerkendte for deres store brancheviden og rådgiver om alle juridiske aspekter inden for energiområdet. Med årelang erfaring fra store forsyningsprojekter, komplekse transaktioner i sol- og vindindustrien og omfattende kontrakter har vi opnået en helt særlig markedsindsigt til gavn for vores klienters forretning. Og med en position helt i front på den grønne omstilling, herunder adskillige carbon capture-projekter, rådgiver vi vores klienter om fremtidens grønne løsninger. 

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Artiklen er forfattet af:
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte mig.

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Artikler, der kunne være relevante for dig
Udbud om affaldshåndtering annulleret under klagesag i Klagenævnet for Udbud
Udbud om affaldshåndtering annulleret under klagesag i Klagenævnet for Udbud
20/02/2026
Udbudsret, EU-ret, Energiret og forsyningsret
Lov om fremme af projekter om CO2-fangst, -rørtransport og -lagring er vedtaget
Lov om fremme af projekter om CO2-fangst, -rørtransport og -lagring er vedtaget
11/03/2026
Miljøret, Energiret og forsyningsret, Offentlig ret
Ny udmelding fra Energinet: Midlertidig pause for nettilslutninger
Ny udmelding fra Energinet: Midlertidig pause for nettilslutninger
11/03/2026
Energiret og forsyningsret, Offentlig ret
Atomkraft i Danmark: Ny rapport fra Energistyrelsen
Atomkraft i Danmark: Ny rapport fra Energistyrelsen
23/03/2026
Energiret og forsyningsret, Øvrige
De retlige rammer for nettilslutninger
De retlige rammer for nettilslutninger
30/03/2026
Energiret og forsyningsret
Nu kan du få din egen ladestander – men det er ikke uden ansvar
Nu kan du få din egen ladestander – men det er ikke uden ansvar
26/05/2026
Lejeret, Entrepriseret og fast ejendom, Energiret og forsyningsret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted