Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Bestyrelseskontrakt eller ej?

Bestyrelseskontrakt eller ej?
IUNO logo
Det er blevet mere udbredt at bruge bestyrelseskontrakter. Bestyrelseskontrakter har på den ene side flere fordele, og kan blandt andet bidrage til at skabe klarhed og præcisere bestyrelsesmedlemmets rettigheder og pligter. På den anden side giver bestyrelseskontrakter også mange udfordringer, herunder lige fra hvem der skal underskrive kontrakten til i hvilket omfang kontrakten overhovedet er gyldig mellem parterne.

Det bliver mere og mere normalt for virksomheder at indgå bestyrelseskontrakter. På begge sider af bordet skaber bestyrelseskontrakten nemlig en sund grobund i form af en forventningsafstemning til hvad og hvordan der skal ydes i løbet af samarbejdet. Det kan samtidig senere sikre en lettere afklaring af – eller helt modvirke – eventuelle uenigheder og tvister mellem parterne.

Fordele og ulemper


Bestyrelseskontrakten kommer med sine helt egne udfordringer. Det er både uklart hvilken status kontrakten har og i hvilket omfang den er bindende. Det giver usikkerhed, når der opstår et tvist i løbet af samarbejdet eller ændringer som eksempelvis i tilfælde af en virksomhedsoverdragelse.


Vi har oplistet en række overvejelser, som virksomheder bør gøre sig inden udarbejdelse og underskrift:


  • Hvem skal underskrive? Det er tit kapitalejeren(e), som er part i aftalen. Hvis kontrakten handler om bestyrelsesmedlemmets opgaver i forbindelse med den daglige ledelse eller rådgivning omkring drift af virksomheden, kan det i stedet være virksomheden, der underskriver kontrakten
  • Bliver bestyrelsesmedlemmer behandlet lige? Alle bestyrelsesmedlemmer skal og bør som udgangspunkt få samme honorar. Det kan skabe problemer, hvis virksomheder vil indhente og tiltrække ”professionelle” bestyrelsesmedlemmer
  • Hvilken hat skal bestyrelsesmedlemmet have på? Bestyrelsesmedlemmer kan have en dobbeltfunktion, og typisk agere parallelt som rådgiver. En skarp opdeling allerede når kontrakten indgås mellem medlemmets forskellige funktioner er en god idé
  • Er bestyrelsen inkluderende? Der kan være forventning om kønsdiversitet i bestyrelsen baseret på virksomhedens måltal, når der skal vælges nye bestyrelsesmedlemmer
  • Vil og kan bestyrelsesmedlemmet begrænses? Kunde- og konkurrenceklausuler kan indsættes i bestyrelseskontrakter for at beskytte virksomheden, efter bestyrelsesmedlemmet er fratrådt
  • Forskelsbehandles bestyrelsesmedlemmet? Nogle ligebehandlingsregler gælder også for bestyrelsen, herunder forbud mod forskelsbehandling på grund af køn, handicap, race og etnisk oprindelse
  • Hvilke pligter har forrang? Bestyrelsesmedlemmer har bundne opgaver, der følger af selskabsloven, men kan også have opgaver, der følger af virksomhedens vedtægter og bestyrelsens forretningsorden. Det kan være en fordel, at det er tydeligt beskrevet i kontrakten, hvad samspillet mellem de forskellige pligter er og hvilke pligter der har forrang ved uoverensstemmelse


IUNO mener

Bestyrelseskontrakter har længe været anset for unødvendige, når der vælges et nyt bestyrelsesmedlem, men stadig flere virksomheder bruger løsningen. Alt efter forventningerne mellem parterne, kan bestyrelseskontrakten både ende med at være en fordel eller en ulempe.


IUNO anbefaler, at virksomheder tænker grundigt over, om bestyrelseskontrakter er den rette løsning, når der vælges nye bestyrelsesmedlemmer. Virksomheder bør dog gøre sig grundige overvejelser inden og være opmærksomme på de eventuelle udfordringer, der kan opstå.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Hvorfor er det så vigtigt at have en ejeraftale mellem ejerne af små og mellemstore virksomheder? Fordi fordi Selskabsloven ikke tager stilling til mange af de helt væsentlige forhold, som typisk opstår mellem ejerne. Bliv klogere i denne episode og få gode input til hvordan du kommer i gang samt hvad en ejeraftalen skal indeholde.
Force majeure - hvornår kan begrebet anvendes?
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Force majeure - hvornår kan begrebet anvendes?
Mange virksomheder er ikke opmærksomme på at udvide force majeure-begrebet i deres kontrakter og flere anvender begrebet helt forkert. Bliv klogere på hvornår noget er en force majeure-begivenhed og hvornår du kan benytte en force majeure-klausul ved manglende leveringer.
Hvad skal en ejeraftale mellem virksomhedsejere indeholde?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Hvad skal en ejeraftale mellem virksomhedsejere indeholde?
Hvad bør man overveje at have med i en ejeraftale mellem to eller flere ejere af en virksomhed? Advokat med speciale ejeraftaler, Niklas Nyborg, kommer med med input og inspiration til hvad aftalen bør indeholde.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Derfor får I ikke de rigtige ansøgere
Derfor får I ikke de rigtige ansøgere
02/04/2025
Branchenyheder, Tips & Tricks (Rekruttering), Øvrige
Medarbejder havde ret til bonus trods opsigelse
Medarbejder havde ret til bonus trods opsigelse
02/04/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Tidligere direktør og eneejer frifundet for konkurskarantæne
Tidligere direktør og eneejer frifundet for konkurskarantæne
08/04/2025
Selskabsret, Fast ejendom og entreprise, Insolvens og rekonstruktion
Højesteret: Ingen lønmodtagerstatus for forælder, der fungerede som støtteperson for voksen søn
Højesteret: Ingen lønmodtagerstatus for forælder, der fungerede som støtteperson for voksen søn
10/04/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Direktør med flere kontrakter fik kun ret til løn og bonus fra én kontrakt
Direktør med flere kontrakter fik kun ret til løn og bonus fra én kontrakt
10/04/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Virksomheder skal informere myndighederne om masseafskedigelser, før de gælder
Virksomheder skal informere myndighederne om masseafskedigelser, før de gælder
15/04/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62B, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2025 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted