Realitetsgrundsætningen vender tilbage - og andre ændringer til oplysningspligten ifølge markedsmisbrugsforordningen
Det er hensigten, at loven skal finde anvendelse på virksomheder, der udbyder og markedsfører aftaler om leasing af motorkøretøjer til forbrugere og erhvervsdrivende. Dermed er det uden betydning, om en udenlandsk virksomhed er etableret i Danmark, da det vil være afgørende om markedsføringen retter sig mod det danske marked.
Indførelse af tilladelsesordning
Lovforslaget indfører en tilladelsesordning, som betyder, at virksomheder, der udbyder leasingaftaler af motorkøretøjer til det danske marked, skal ansøge om tilladelse fra Finanstilsynet til at udøve leasingvirksomhed. Finanstilsynet giver tilladelse til at udøve leasingvirksomhed såfremt en række betingelser er opfyldt, herunder blandt andet, at leasingvirksomheden:
Finanstilsynet kan inddrage en leasingsvirksomheds tilladelse, hvis de betingelser, som tilladelsen blev givet på baggrund af, ikke længere er opfyldt.
Finanstilsynet kan endvidere i) inddrage en leasingvirksomheds tilladelse, og ii) afslå en ansøgning, uanset at betingelserne ovenfor er opfyldt, hvis virksomheden gentagne gange har fået beslaglagt eller konfiskeret leasede motorkøretøjer i forbindelse med grove overtrædelser af straffeloven og færdselsloven.
Lovforslaget pålægger i øvrigt leasingvirksomheden en pligt til at underrette Finanstilsynet, hvis et af leasingvirksomhedens motorkøretøjer, som er leaset ud, bliver beslaglagt eller konfiskeret.
Visse betragtninger
Dokumentation vedrørende en holdbar forretningsmodel
Visse af de betingelser, som Finanstilsynet lægger op til i lovforslaget, kan udgøre et retssikkerhedsmæssigt problem. Eksempelvis skal en leasingvirksomhed kunne dokumentere, at virksomheden har en holdbar forretningsmodel (eller hvordan virksomheden forventer at få det) Det fremgår af lovforarbejderne, at det er en forudsætning for en holdbar forretningsmodel, at virksomheden har et positivt resultat og egenkapital.
Det fremgår videre, at et eksempel på, at en virksomhed ikke tilstrækkeligt har dokumenteret, at forretningsmodellen er holdbar, er, hvis virksomhedens nuværende eller forventede forretningsaktiviteter ikke klart fremgår, eller hvis det ikke er dokumenteret, hvordan virksomheden forventer at opnå indtægter og et positivt resultat på lang sigt.
Den retssikkerhedsmæssige udfordring kan efter vores opfattelse opstå ved, at barrierne for adgangen til at udøve leasingvirksomhed kan blive for høje, og at kravet om dokumentation af en holdbar forretningsmodel vil begrænse antallet af nye leasingvirksomheder, som potentielt kan påvirke konkurrencen på markedet negativt.
Derudover er det vores opfattelse, at der kan opstå en retssikkerhedsmæssig udfordring i, at skabe usikkerhed blandt leasingvirksomheder i forhold til om en leasingvirksomhed kan riskere at miste dennes tilladelse, eksempelvis hvis virksomheden i perioder har store udskrivninger i forbindelse med investeringer i nye aktiver i form af motorkøretøjer, da en sådan strategi vil afspejle sig i virksomhedens resultat.
Inddragelse af tilladelse som følge af beslaglagte eller konfiskerede leasede motorkøretøjer
En anden retssikkerhedsmæssig udfordring kan efter vores opfattelse opstå ved, at en leasingvirksomheds tilladelse kan blive inddraget af Finanstilsynet, hvis virksomheden gentagne gange har fået beslaglagt eller konfiskeret leasede motorkøretøjer i forbindelse med grove overtrædelser af straffeloven og færdselsloven.
Det fremgår af lovforarbejderne, at Finanstilsynets beføjelse til at kunne inddrage en tilladelse skal sikre, at virksomheden ikke systematisk bliver brugt af bandegrupper eller anden organiseret kriminalitet, og at Finanstilsynet skal foretage en proportionalitetsvurdering, herunder vurdere omfanget i forhold til virksomhedens størrelse og aktivitet, hvor der sammenlignes med hvad der må anses for sædvanligt for virksomheder af tilsvarende størrelse og med tilsvarende forretningsmodel.
Der er eksempler i praksis på, at motorkøretøjer beslaglægges eller konfiskeres som følge af tredjemands brug af køretøjet, og det er dermed vores opfattelse, at Finanstilsynets beføjelse til at kunne inddrage en tilladelse i sådanne situationer er for vidtgående og uproportional.
Timing
Udkastet til lovforslaget er sendt i offentlig høring med høringsfrist den 20. oktober 2025, og reglerne forventes at træde i kraft med virkning fra den 1. januar 2027.
Leasingvirksomheder, der udbyder leasingaftaler af motorkøretøjer og som bliver omfattet af loven med virkning fra den 1. januar 2027, og som dermed skal ansøge om tilladelse til at udøve deres aktiviteter, skal efter lovforslaget senest have indgivet ansøgning den 30. juni 2027.
Øvrige ændringer
I Finanstilsynets udkast til lovforslaget foreslås det desuden, at hvidvasklovens anvendelsesområde udvides, herunder, at hvidvaskloven også kommer til at finde anvendelse på operationel leasing (i dag er det i leasingbranchen alene virksomheder, der udbyder finansiel leasing, som er underlagt hvidvaskloven).
Denne artikel er udgivet efter aftale med Kromann Reumert. Den er oprindeligt udgivet her.
Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.