Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Generalforsamlingssæsonen er over os - husk de nye krav til ledelsen i varmeforsyningsvirksomheder

Kromann Reumert
21/03/2025
Generalforsamlingssæsonen er over os - husk de nye krav til ledelsen i varmeforsyningsvirksomheder
Kromann Reumert logo
Ved årsskiftet trådte nye regler i kraft, som stiller krav om, at mindst to medlemmer i kommunalt ejede varmeforsyningsvirksomheders øverste ledelsesorgan skal være uafhængige. Kravet skal senest opfyldes ved varmeforsyningsvirksomhedens førstkommende valg til øverste ledelsesorgan efter den 1. januar 2025.

Kravet om mindst to uafhængige ledelsesmedlemmer blev indført med vedtagelsen af varmeforsyningslovens § 2k. Kravet gælder kommunalt ejede varmeforsyningsvirksomheder, som drives i et selskab med helt eller delvist begrænset ansvar. Kravet gælder derfor aktie-, anparts- eller partnerselskaber, men ikke kommunale interessentskaber, herunder kommunale § 60-selskaber. 


Formålet med det nye krav er at sikre, at mindst to ledelsesmedlemmer kan deltage i beslutninger uden inddragelse af særinteresser. Uafhængighedsbegrebet er reguleret i bekendtgørelse nr. 1741 af 30. december 2024. 


Bekendtgørelsen fastsætter, at et uafhængigt ledelsesmedlem ikke må: 

  • være eller inden for de seneste fem år have været medlem af direktionen eller ledende medarbejder i selskabet, et datterselskab eller et associeret selskab,
  • inden for de seneste fem år have modtaget større vederlag fra selskabet/koncernen, et datterselskab eller et associeret selskab i anden egenskab end som medlem af det øverste ledelsesorgan,
  • repræsentere eller have tilknytning til en kapitalejer med bestemmende indflydelse,
  • inden for det seneste år have haft en forretningsrelation med selskabet, et datterselskab eller et associeret selskab, som er væsentlig for selskabet og/eller forretningsrelationen,
  • være eller inden for de seneste tre år have været ansat eller partner i samme selskab som selskabets generalforsamlingsvalgte revisor,
  • være direktør i et selskab, hvor der er krydsende ledelsesrepræsentation med selskabet,
  • have været medlem af det øverste ledelsesorgan i mere end 12 år, eller
  • være i nær familie med personer, som ikke er uafhængige ifølge ovenstående kriterier.


Derudover vil bestyrelsen, uanset at et medlem ikke er omfattet af kriterierne, af andre grunde kunne beslutte, at medlemmet ikke er uafhængigt. Vurderingen af uafhængighed vil altså bero på et skøn - og lovgiver har lagt op til, at der skal anlægges en restriktiv tilgang i tilfælde af tvivl om et medlems uafhængighed.


Særligt kommunale multiforsyningskoncerner bør derfor være opmærksomme på, om mindst to ledelsesmedlemmer i varmeforsyningsvirksomheden lever op til uafhængighedskravene, hvis de også varetager andre hverv inden for koncernen. 


Når varmeforsyningsvirksomheder skal indkalde til generalforsamling for 2025, hvor valg til virksomhedens øverste ledelsesorgan er på dagsordenen, skal det i indkaldelsen tydeligt oplyses, hvilke kandidater der anses for uafhængige. Det øverste ledelsesorgan skal også i ledelsesberetningen oplyse om medlemmernes uafhængighed. 

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Hvad skal en ejeraftale mellem virksomhedsejere indeholde?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Hvad skal en ejeraftale mellem virksomhedsejere indeholde?
Hvad bør man overveje at have med i en ejeraftale mellem to eller flere ejere af en virksomhed? Advokat med speciale ejeraftaler, Niklas Nyborg, kommer med med input og inspiration til hvad aftalen bør indeholde.
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Hvorfor er det så vigtigt at have en ejeraftale mellem ejerne af små og mellemstore virksomheder? Fordi fordi Selskabsloven ikke tager stilling til mange af de helt væsentlige forhold, som typisk opstår mellem ejerne. Bliv klogere i denne episode og få gode input til hvordan du kommer i gang samt hvad en ejeraftalen skal indeholde.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Styrket beredskab på agendaen i energisektoren: Ny bekendtgørelse om sikkerhedsgodkendelse i høring
Styrket beredskab på agendaen i energisektoren: Ny bekendtgørelse om sikkerhedsgodkendelse i høring
02/04/2025
Energi og forsyning
Tidligere direktør og eneejer frifundet for konkurskarantæne
Tidligere direktør og eneejer frifundet for konkurskarantæne
08/04/2025
Selskabsret, Fast ejendom og entreprise, Insolvens og rekonstruktion
Lovforslag fremsat om ophævelse af prisloftet på overskudsvarme
Lovforslag fremsat om ophævelse af prisloftet på overskudsvarme
10/04/2025
Energi og forsyning
Supplerende tilslutningsbidrag for vand
Supplerende tilslutningsbidrag for vand
11/04/2025
Fast ejendom og entreprise, Energi og forsyning
Konkurrenceankenævnet: Vandselskab må kun finansiere projekter inden for sit ansvarsområde
Konkurrenceankenævnet: Vandselskab må kun finansiere projekter inden for sit ansvarsområde
22/04/2025
Konkurrenceret, Energi og forsyning
Kapitalejerlån er igen lovlige
Kapitalejerlån er igen lovlige
24/04/2025
Skatte- og afgiftsret, Selskabsret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62B, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2025 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted