Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Arrangementer Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Bliv forfatter Bliv kursusudbyder Bliv verificeret specialist Bliv jobannoncør
Artikel

Er SKAT berettiget til at opkræve renter af selskabet af skat ved efterangivelse af et aktionærlån?

TVC Advokatfirma
23/05/2018
Er SKAT berettiget til at opkræve renter af selskabet af skat ved efterangivelse af et aktionærlån?
TVC Advokatfirma logo

Skatteankestyrelsen har for nyligt taget stilling til, hvorvidt SKAT har ret til at opkræve renter for et selskabs manglende indeholdelse af udbytteskat af et skattepligtigt aktionærlån i den situation, hvor selskabet har efterangivet og indeholdt kildeskatten kort tid efter, at lånet er blevet afdækket. TVC Advokatfirma bistod klageren og giver her indblik i afgørelsens nærmere omstændigheder og rækkevidde.


I den konkrete sag havde et anpartsselskab afdækket, at der var ydet et skattepligtigt aktionærlån til hovedanpartshaveren i juli 2015. Da selskabet i august 2016 blev klar over, at der var tale om et skattepligtigt lån, efterangav samt betalte selskabet udbytteskat af aktionærlånet. I den forbindelse angav selskabet tidspunktet, hvor lånet var ydet i juli 2015.

SKAT opkrævede renter for perioden fra august 2015 til august 2016, i alt godt og vel DKK 100.000, under henvisning til at udbytteskatten var indberettet og indbetalt for sent. I den forbindelse henviste SKAT til kildeskattelovens § 66 om, at selskabers kildeskat af udbytte skal betales senest den 10. i måneden efter den måned, hvor der er truffet bestemmelse om at udlodde udbytte. En frist som i forhold til tidspunktet for ydelsen af lånet helt oplagt var overtrådt.

Sagen drejede sig derfor om, hvorvidt SKAT var berettiget til at opkræve renter for selskabets manglende indbetaling af udbytteskat af aktionærlånet i perioden mellem august 2015 og august 2016.

Under sagen for Skatteankestyrelsen gjorde selskabet blandt andet gældende, at efterangivelse og indbetaling af udbytteskat var sket straks efter, at det var afdækket, at der var ydet et skattepligtigt lån. Selskabet henviste i den forbindelse til SKATs styresignal samt Den juridiske vejledning, hvoraf det fremgår, at efterangivelse af et skattepligtigt lån skal ske uden ugrundet ophold efter, at det er afdækket, at lånet er ydet.

I sin afgørelse lagde Skatteankestyrelsen indledningsvis vægt på, at der ikke var tale om et ordinært udbytte vedtaget på selskabets generalforsamling omfattet af kildeskattelovens § 66. Der var derimod tale om et skattepligtigt aktionærlån omfattet af ligningslovens § 16 E. Da efterangivelsen i overensstemmelse hermed var sket ”uden ugrundet ophold” efter, at lånet var afdækket, var efterangivelsen ikke for sen.

Herefter var spørgsmålet, om SKAT desuagtet var berettiget til at opkræve renter efter opkrævningslovens regler.

Ifølge opkrævningsloven har SKAT adgang til at opkræve renter fra den seneste rettidige betalingsdag for skattekrav. Med hensyn til efterangivne beløb anses den seneste rettidige betalingsdag for at være 14 dage efter modtagelse af betalingspåkrav fra SKAT. Da SKAT ikke havde haft anledning til at fremsætte et påkrav om betaling, var den seneste rettidige betalingsdag for skattekravet ikke indtrådt på tidspunktet for selskabets betaling af udbytteskatten. Skatteankestyrelsen konkluderede derfor, at SKAT ikke havde været berettiget til at opkræve renter af udbytteskatten.

Skatteankestyrelsen afgjorde på baggrund heraf sagen i selskabets favør med den virkning, at SKAT skulle tilbageføre renterne på DKK 113.253 til selskabet.

TVC Advokatfirma bemærker

Afgørelsen understreger, at SKAT ikke er berettiget til at opkræve renter af et efterangivet skattepligtigt aktionærlån, såfremt selskabet efterangiver lånet som udbytte og indbetaler kildeskatten uden ugrundet ophold efter, at det er afdækket, at der er ydet et skattepligtigt aktionærlån.

SKAT har i seneste version af Den juridiske vejledning suppleret afsnittet om renter af kildeskat i afsnit C.B.3.5.3.3 vedrørende aktionærlån.






Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores nyhedsservice her.
TVC Advokatfirma logo
Aarhus
Søren Frichs Vej 42A
8230 Åbyhøj
70 11 08 01
tvc@tvc.dk
København
Nimbusparken 24, 2
2000 Frederiksberg
Roskilde
Københavnsvej 69, 1
4000 Roskilde
Nyhedsservice
Gå ikke glip af vigtig juridisk viden
Vælg selv dine interesseområder og modtag juridisk nyt fra landets førende specialister.
Tilmeld dig nu
Jobbørs
Udbudsjurist til Klima, Energi- og Forsyningsministeriets koncernindkøbsfunktion
Advokatfuldmægtig inden for insolvens
Erfaren personalejuridisk konsulent til Odder Kommune
Erfaren Jurist søges til en kontorchefstilling i Departementet for Boliger, Infrastruktur og Ligestilling’s boligafdeling
Annoncér dit stillingsopslag her
Artikler, der kunne være relevante for dig
Generering af årsopgørelse resulterede i ugyldighed
Generering af årsopgørelse resulterede i ugyldighed
15/10/2021
Skatte- og afgiftsret, Stats- og forvaltningsret
Har du styr på deleøkonomi og skat?
Har du styr på deleøkonomi og skat?
11/10/2021
Skatte- og afgiftsret
Landsskatteretten godkender straksfradrag på ny staldtilbygning
Landsskatteretten godkender straksfradrag på ny staldtilbygning
07/10/2021
Skatte- og afgiftsret
Rådighedsbeskatning
Rådighedsbeskatning
05/10/2021
Skatte- og afgiftsret
Tonnagebeskatning: ny praksis for finansielle nettoudgifter
Tonnagebeskatning: ny praksis for finansielle nettoudgifter
27/09/2021
Skatte- og afgiftsret
Kontrol ved til- og fraflytning
Kontrol ved til- og fraflytning
27/09/2021
Skatte- og afgiftsret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske online-platform samt formidler af juridisk viden. Her finder du juridiske nyheder, kurser og arrangementer. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 77, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
kontakt@jurainfo.dk
Ønsker du hjælp til at finde en specialist?
© 2021 Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted