Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Ægteskaber på tværs af landegrænser

Delacour
19/06/2015
Ægteskaber på tværs af landegrænser

I takt med, at der er sket en stigning i antallet af internationale familier og par fra forskellige nationer indgår ægteskab, øges behovet for et retligt samarbejde på tværs af landegrænserne. Derfor er der fremsat forslag i EU-retligt regi til regler om international kompetence og lovvalg vedrørende de økonomiske forhold mellem ægtefæller.


Flere og flere indgår ægteskab på tværs af landegrænser. En stigning i antallet af internationale familier, hvor ægtefællerne har tilknytning til mere end ét land, har skabt behov for et retligt samarbejde mellem disse lande. Der opstår nogle naturlige juridiske udfordringer i situationer, hvor et ægteskab skal opløses eller en af ægtefællerne dør, fordi virkningen heraf er, at der skal ske et ægtefælleskifte. Disse udfordringer bliver i nogle tilfælde forstærket, hvis der er tale om et ægteskab på tværs af landegrænser.

Behovet for et retligt samarbejde bunder i de forskellige landes retlige regulering af ægtefællernes formueforhold. En harmonisering af den internationale kompetence til at behandle en ægteskabssag og lovvalgsreglerne kan derfor synes nødvendig. En sådan harmonisering skal sikre, at ægtefællerne kan få sammenhængende sager behandlet ved domstolen i den samme medlemsstat indenfor EU.

Ministerrådet i EU har i 2011 fremsat forslag til forordning om indførelse af regler om international kompetence samt lovvalg for sager om ægtefællernes formueforhold. Det fremsatte forslag vil eksempelvis medføre, at den domstol, som i forvejen behandler ægtefællernes sag om ægteskabets opløsning, også får tillagt kompetence til at behandle formuernes deling, selvom denne del oprindeligt skulle behandles efter et andet lands lov. Forslaget til forordningen omfatter dog ikke alle forhold, eksempelvis er gaver mellem ægtefæller og underholdsbidrag udelukket fra forslaget.

Forordningen har den fordel, at ægtefællerne ved oprettelse af ægtepagt eller lignende selv kan vælge hvilket lands lov, der skal gælde for formueforholdet mellem dem under ægteskabet og i forbindelse med dets opløsning. Hvis ægtefællerne ikke selvstændigt har truffet bestemmelse om lovvalg, er det op til retten at fastsætte lovvalget. Retten fastsætter lovvalget ud fra tilknytningskriterier så som ægtefællernes første fælles opholdssted, fælles nationalitet mv.

Ved skifte i anledning af et dødsfald, består tillige forskellige regler fra land til land, hvorfor der også på dette område synes at være behov for et retligt samarbejde. Forordning nr. 650/2012 af 4. juli 2012 om værneting og lovvalg i arvesager er vedtaget for at sikre mulighed for at behandle grænseoverskridende arvesager. Efter forordningen er hovedreglen, at det er domstolen i afdødes opholdsland på dødsfaldstidspunktet, der skal behandle boet. Det er dog muligt for arveladeren at træffe bestemmelse om et andet lovvalg. Reglerne er trådt i kraft den 16. august 2012. Dog finder reglerne kun anvendelse på arv efter personer, der afgår ved døden efter den 17. august 2015.

Som følge af det danske EU-forbehold, hvorefter Danmark står uden for EU-samarbejde om retlige og indre anliggender, er Danmark ikke omfattet af det ovennævnte forslag samt den allerede vedtagne forordning. Retsstillingen i Danmark er derfor fortsat således, at ægtefællerne ikke har kompetence til at aftale andet end det, der følger af dansk international privatret.

 






Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Delacour logo
København
Portland Towers
Göteborg Plads 1
2150 Nordhavn
70 11 11 22
70 11 11 33
Aarhus
Åboulevarden 13
8000 Aarhus C
Gratis Nyhedsservice
Gå ikke glip af vigtig juridisk viden
Vær den første til at modtage relevante juridiske nyheder inden for dine interesseområder
Tilmeld dig nu
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Juridiske kandidater er i høj kurs
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Juridiske kandidater er i høj kurs
Mange virksomheder oplever, at det er svært at tiltrække kompetent juridisk arbejdskraft. Men det behøver det ikke nødvendigvis være - Hvordan kommer vi ind på i denne video hvor vi fortæller om vores erfaringer med markedet og giver gode råd til hvordan du får fat i de rigtige kandidater.
Eksterne investorer - Hvor, hvornår og hvordan?
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Eksterne investorer - Hvor, hvornår og hvordan?
Mange iværksætter overvejer før eller siden om de skal have eksterne investorer ind. Hvad skal man gøre sig af overvejelser inden man vælger at tage investorer ind i sin virksomhed?
Hvad betyder de nye boligskatteregler for dit boligkøb? Skal du købe eller vente?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Hvad betyder de nye boligskatteregler for dit boligkøb? Skal du købe eller vente?
Der kan særligt være en fordel ved at handle ejendomme inden den 1. januar 2024. Det kommer vi bl.a. nærmere ind på i denne episode.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Finanstilsynet indskærper krav om forsikringsselskabers anvendelse af forsikringsformidlere med gyldig tilladelse
Finanstilsynet indskærper krav om forsikringsselskabers anvendelse af forsikringsformidlere med gyldig tilladelse
23/04/2025
Forsikring og erstatning, Øvrige
Forordning 261/2004 omfatter ikke helikoptertransport
Forordning 261/2004 omfatter ikke helikoptertransport
24/04/2025
Transportret, Øvrige
Udvidet producentansvar for emballage: Er din virksomhed klar til at indberette inden den 1. juni 2025?
Udvidet producentansvar for emballage: Er din virksomhed klar til at indberette inden den 1. juni 2025?
09/05/2025
EU-ret, Øvrige, Miljøret
Konkursrådet foreslår ændringer i reglerne om udpegning af kuratorer
Konkursrådet foreslår ændringer i reglerne om udpegning af kuratorer
12/05/2025
Insolvens og rekonstruktion, Øvrige, Branchenyheder
Kan en berider tilbageholde en hest som sikkerhed for betaling?
Kan en berider tilbageholde en hest som sikkerhed for betaling?
20/05/2025
Insolvens og rekonstruktion, Øvrige
Ny lov skal sikre ansvarlig brug af AI
Ny lov skal sikre ansvarlig brug af AI
19/05/2025
Ansættelses- og arbejdsret, Øvrige, EU-ret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62B, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2025 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted