Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Syv bud til når arbejdsmailen skal lukkes

IUNO
09/10/2023
Syv bud til når arbejdsmailen skal lukkes
IUNO logo
Mange virksomheder er fortsat ikke opmærksomme på, hvordan en e-mailkonto skal håndteres i forbindelse med fratræden. Uklarhed om reglerne er ikke kun et problem i Norden, og det har nu fået datatilsynet i Estland til at udstede en vejledning. Vi ser nærmere på, hvordan vejledningens syv bud efter GDPR spiller sammen med det danske datatilsyns retningslinjer.

En arbejdsrelateret e-mailkonto kan holdes aktiv i en periode efter en medarbejders fratræden – eller fritstilling, for den sags skyld. Perioden skal være så kort som muligt, men vil variere afhængigt af medarbejderens stilling og funktion. Som udgangspunkt må perioden aldrig overstige tolv måneder.


I perioden, hvor e-mailkontoen bliver holdt aktiv, må den kun blive brugt til at modtage e-mails. Virksomheder bør kun undtagelsesvist bruge e-mailkontoen til at videresende e-mails. Det kan eksempelvis være relevant, hvis der er tale om private e-mails, som skal videresendes til den tidligere medarbejder.


Virksomheder bør indsætte et autosvar i perioden, hvor e-mailkontoen er aktiv. Autosvaret kan med fordel informere om, at medarbejderen er fratrådt og andre relevante oplysninger.


Samme regler, forskellige retningslinjer

Der er tale om de samme regler på tværs af medlemslandene. Alligevel kan retningslinjer variere fra datatilsyn til datatilsyn. Derfor er det relevant at se nærmere på andre datatilsyns retningslinjer, da det kan hjælpe med at skabe en bedre forståelse af databeskyttelsesreglerne i praksis.


I det her tilfælde er de syv bud fra datatilsynet i Estland interessante, når politikken for håndteringen af arbejdsmailen skal udarbejdes. De syv bud er:


  • Luk e-mailkontoen straks
  • Etablér eventuelt en e-mailkonto for hver stilling, og ikke for hver medarbejder
  • Giv medarbejderne tilstrækkelige oplysninger før e-mailkontoen tilgås
  • Sørg for at have retningslinjer for håndtering af e-mailkontoen ved fratræden
  • Tilgå aldrig medarbejderens private korrespondance
  • Sørg for løbende arkivering af e-mails for at undgå datatab
  • Kontrolforanstaltninger må ikke krænke medarbejderen


Udover første punkt, hvor det danske datatilsyn giver virksomheder op til tolv måneder, er alle punkterne relevante overvejelser. Vi har tidligere skrevet om anbefalinger til håndtering af e-mailkonti ved fratræden fra før GDPR trådte i kraft her.


IUNO mener

Virksomheder skal huske, at reglerne om oplysningspligt også gælder i forbindelse med lukning af tidligere medarbejderes e-mailkonti. Det kan eksempelvis ske ved, at der er indsat et afsnit i privatlivspolitikken, der beskriver behandlingsaktiviteten og opbevaringsperioden. Reglerne gælder uanset om medarbejderen er fratrådt eller fritstillet.


IUNO mener, at virksomheder skal være opmærksomme på, at der også er behov for et behandlingsgrundlag ved håndtering af e-mailkonti. Når der er tale om håndtering af e-mailkonti for fratrådte medarbejdere, vil det normalt være i virksomhedens legitime interesse at udføre behandlingen.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

IUNO logo

iuno er et internationalt advokatfirma, der leverer specialiseret juridisk rådgivning til virksomheder. Som strategisk sparringspartner for vores kunder udvikler vores advokater skræddersyede og effektive løsninger, der holder – i dag og i morgen.

København
Njalsgade 19C, 3
2300 København S
53 74 27 00
Stockholm
Grev Turegatan 30
114 38 Stockholm
Oslo
Tollbugata 8
0152 Oslo
Artikler, der kunne være relevante for dig
Se eller gense Datatilsynets webinar om Chromebook-sagen
Se eller gense Datatilsynets webinar om Chromebook-sagen
13/03/2026
Persondataret, Compliance, IT-ret, EU-ret
Hvordan påvirker den Digitale Omnibus SaaS-leverandørers forpligtelser efter Data Act?
Hvordan påvirker den Digitale Omnibus SaaS-leverandørers forpligtelser efter Data Act?
19/03/2026
EU-ret, IT-ret, Kontraktret, Compliance, Persondataret
Jury dømmer Meta og Google til at betale 6 mio. dollars for afhængighedsskabende appdesign
Jury dømmer Meta og Google til at betale 6 mio. dollars for afhængighedsskabende appdesign
07/04/2026
IT-ret, EU-ret, Forsikringsret og erstatningsret, Retssager og voldgift
Teknologiretlige nyheder - februar highlights
Teknologiretlige nyheder - februar highlights
07/04/2026
IT-ret, Persondataret, EU-ret
Overvågning af medarbejdere – fokusområde for Datatilsynet i 2026
Overvågning af medarbejdere – fokusområde for Datatilsynet i 2026
12/05/2026
Persondataret, Ansættelsesret og arbejdsret, Compliance, IT-ret
Teknologiretlige nyheder - marts og april 2026
Teknologiretlige nyheder - marts og april 2026
20/05/2026
Persondataret, IT-ret, Compliance, EU-ret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted