Artikel
Skriftlige vidneerklæringer og ensidigt indhentet rapport tilladt fremlagt
Sø- og Handelsretten har tilladt parter at fremlægge skriftlige vidneerklæringer og en ensidigt indhentet rapport, da det ikke kunne afvises, at dokumenterne kunne få betydning for sagen. Sø- og Handelsretten har dog vurderet, at dokumenterne kun vil have en ganske beskeden bevisværdi.
En række danske og udenlandske forsikringsselskaber har lagt sag an mod flere internationale rederiselskaber, som står bag skibet M/V VEGA SAGITTARIUS. Sagen vedrører ansvar for tab som følge af, at skibet stødte på grund kort efter udsejling fra havn.
Et centralt bevistema i sagen er, om årsagen til at skibet stødte på grund var navigationsfejl eller oprindelig usødygtighed.
Bevisførelsen
Som led i bevisførelsen ønskede de sagsøgte rederiselskaber at fremlægge en række skriftlige vidneerklæringer fra udvalgte besætningsmedlemmer ombord på skibet. Vidneerklæringerne var indhentet og skrevet af en advokat, som på daværende tidspunkt repræsenterede rederiselskaberne. Samtidig ønskede forsikringsselskaberne at fremlægge en rapport, som var udarbejdet af en kaptajn efter ensidig opfordring fra flere af forsikringsselskaberne.
Sø- og Handelsretten afgjorde, at det ikke kunne udelukkes, at de skriftlige vidneerklæringer og den ensidigt indhentede rapport ville kunne have en – om end begrænset – betydning for sagen.
Desuden fremhævede retten, at rederiselskaberne havde oplyst, at de ønskede at indkalde de pågældende besætningsmedlemmer som vidner. Og hvis rederiselskaberne ikke selv indkaldte besætningsmedlemmerne, kunne sagsøgerne gøre det. Også kaptajnen, der havde udarbejdet den ensidigt indhentede rapport, var indkaldt som vidne i sagen.
Sø- og Handelsretten tillod derfor, at parterne kunne fremlægge dokumenterne. Retten vurderede dog, at dokumenternes bevismæssige værdi alene ville være ganske beskeden.
Bech-Bruuns kommentar
Med udgangspunkt i en række afgørelser i 2007-2008 har Højesteret haft den praksis, at ensidigt indhentede erklæringer kan fremlægges, hvis erklæringen er indhentet forud for sagens anlæg. Det gælder, selvom modparten protesterer.
I den konkrete sag var de skriftlige vidneerklæringer og den ensidigt indhentede rapport udarbejdet forud for sagens anlæg og kunne derfor fremlægges. Dokumenter, som er indhentet alene af den ene part, har imidlertid en ringere bevisværdi end indenretligt syn og skøn.
Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice
her →
Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.