Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Ophævelse af Iran-sanktioner kan få stor betydning for dansk erhvervsliv

Bech-Bruun
27/01/2016
Ophævelse af Iran-sanktioner kan få stor betydning for dansk erhvervsliv
EU og USA ophæver en række sanktioner mod Iran. Det betyder blandt andet, at det nu er muligt at eksportere iransk olie.

Siden 1979 har Iran været underlagt nogle af de skrappeste sanktioner i verden. Sanktionerne, som både har haft politisk og økonomisk karakter, blev indført af USA, EU og FN’s Sikkerheds­råd. Fra 2010 har fokus fra USA og EU særligt rettet sig mod den iranske økonomi ved en massiv olie- og handelsembargo samt sanktioner mod interna­tionale pengetransaktioner, forsikringer og skibstrafik med forbindelse til Iran og iranske virksomheder og personer.

Den 14. juli 2015 indgik EU, USA, Rusland, Kina og Iran en atomaftale (Joint Comprehensive Plan of Action), som medfører, at EU’s sanktioner mod Iran bliver lempet i takt med, at Iran dokumenterer, at de overholder den indgåede atomaftale.

Fordi Iran foreløbigt har levet op til sine forpligtelser efter atomaftalen, meddelte USA’s udenrigsminister, John Kerry, lørdag den 16. januar 2016, at EU og USA ophæver en lang række sanktioner mod Iran.

Med ophævelsen er der nu for alvor lagt op til et iransk eksporteventyr.

Iran har 78 millioner indbyggere og er verdens 18. største økonomi, som er domineret af energisektoren. Landet har ifølge de amerikanske energimyndigheder (EIA) en estimeret oliereserve på 158 mia. tønder.

Ophævelsen af en række sanktioner gør det muligt for dansk eksport til Iran at vokse i de kommende år.






Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Bech-Bruun logo
København
Gdanskgade 18
2150 Nordhavn
72 27 00 00
72 27 00 27
Aarhus
Værkmestergade 2
8000 Aarhus C
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Juridiske kandidater er i høj kurs
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Juridiske kandidater er i høj kurs
Mange virksomheder oplever, at det er svært at tiltrække kompetent juridisk arbejdskraft. Men det behøver det ikke nødvendigvis være - Hvordan kommer vi ind på i denne video hvor vi fortæller om vores erfaringer med markedet og giver gode råd til hvordan du får fat i de rigtige kandidater.
Eksterne investorer - Hvor, hvornår og hvordan?
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Eksterne investorer - Hvor, hvornår og hvordan?
Mange iværksætter overvejer før eller siden om de skal have eksterne investorer ind. Hvad skal man gøre sig af overvejelser inden man vælger at tage investorer ind i sin virksomhed?
Hvad betyder de nye boligskatteregler for dit boligkøb? Skal du købe eller vente?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Hvad betyder de nye boligskatteregler for dit boligkøb? Skal du købe eller vente?
Der kan særligt være en fordel ved at handle ejendomme inden den 1. januar 2024. Det kommer vi bl.a. nærmere ind på i denne episode.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Landsskatteretten fastslår momspligt for influencer-ydelser i form af reklamer på sociale medier
Landsskatteretten fastslår momspligt for influencer-ydelser i form af reklamer på sociale medier
13/03/2026
Skatte- og afgiftsret, E-handelsret og markedsføringsret, Øvrige
Atomkraft i Danmark: Ny rapport fra Energistyrelsen
Atomkraft i Danmark: Ny rapport fra Energistyrelsen
23/03/2026
Energiret og forsyningsret, Øvrige
Hvornår befinder en advokat sig i en interessekonflikt
Hvornår befinder en advokat sig i en interessekonflikt
30/03/2026
Retssager og voldgift, Øvrige, Compliance
Skattemæssigt hjemsted er uden betydning for 7-årsreglen vedrørende fraflytningsbeskatning af aktier
Skattemæssigt hjemsted er uden betydning for 7-årsreglen vedrørende fraflytningsbeskatning af aktier
04/05/2026
Skatte- og afgiftsret, Internationale retsforhold, Retssager og voldgift
Det er vigtigt med fri bevægelighed på advokatydelser i EU
Det er vigtigt med fri bevægelighed på advokatydelser i EU
11/05/2026
Øvrige, Retssager og voldgift, Branchenyheder
Tinglysningsafgift: Virksomhed i storkundeordningen frifundet for straf
Tinglysningsafgift: Virksomhed i storkundeordningen frifundet for straf
26/05/2026
Skatte- og afgiftsret, Strafferet, Retssager og voldgift, Entrepriseret og fast ejendom, Øvrige
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted