Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Opfordring til tagging ulovligt i Danmark

Opfordring til tagging ulovligt i Danmark
IUNO logo
Forbrugerombudsmanden har politianmeldt en virksomhed, der opfordrede konkurrencedeltagere til at fortælle deres venner om konkurrencen på de sociale medier. I den forbindelse har Forbrugerombudsmanden offentliggjort en meddelelse, der indskærper spamforbuddet i markedsføringsloven.

I en ny meddelelse indskærper Forbrugerombudsmanden spamforbuddet i markedsføringsloven. Læs med her for at blive klogere på de nye regler.


Hvad er spamforbuddet?

Ifølge markedsføringsloven må virksomheder ikke markedsføre sig ved at sende mails, sms’er og anden elektronisk post til modtagere, uden at først at have fået modtagerens samtykke. Det kalder man i daglig tale for ”spamforbuddet”.


Krav om tags er forbudt

Det er tidligere blevet fastslået, at konkurrencer på sociale medier, der kræver, at deltagerne tagger andre personer, er i strid med spamforbuddet. Den notifikation, som den taggede person modtager, udgør spam. Det er nemlig elektronisk markedsføring fra virksomheden, som den taggede person ikke har givet samtykke til at modtage.


Opfordring til tags kan også være forbudt

I en afgørelse fra den 20. august 2024 har Forbrugerombudsmanden vurderet, at formuleringer, der på den ene eller anden måde skaber et incitament for konkurrencedeltagere til at tagge andre, også er i strid med spamforbuddet i markedsføringsloven.


Det betyder at formuleringer som ”Fortæl i kommentaren, hvem du synes også skal have chancen for at vinde” eller ”Kommenter nedenfor, hvem du ønsker at dele præmien med” er i strid med spamforbuddet. Det gælder også, selvom deltagerne kan kommentere et navn uden at tagge andre brugere. Det er fordi det i praksis er sandsynligt, at deltagerne ender med at tagge andre.


Forbrugerombudsmanden anbefaler, at virksomheder, der bruger lignende formuleringer, gør det klart for deltagerne, at de ikke må tagge andre personer i forbindelse med konkurrencen. På den måde kan de mindske risikoen for spam.


IUNO mener

Afgørelsen viser, at virksomheder kan være i karambolage med spamforbuddet i situationer, hvor deres opfordring til at kommentere på en konkurrence kan læses som en opfordring til at tagge andre brugere.


IUNO anbefaler derfor, at virksomheder gennemgår deres politikker for konkurrencer på sociale medier og sikrer sig, at de har klare retningslinjer for, hvordan de formulerer opslag med konkurrencer.


[Forbrugerombudsmandens afgørelse i sag 24/08906 af den 20. august 2024 samt pressemeddelelse af 22. august 2024]

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Artiklen er forfattet af:
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte mig.
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Eksterne investorer - Hvor, hvornår og hvordan?
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Eksterne investorer - Hvor, hvornår og hvordan?
Mange iværksætter overvejer før eller siden om de skal have eksterne investorer ind. Hvad skal man gøre sig af overvejelser inden man vælger at tage investorer ind i sin virksomhed?
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Bliv klogere på whistleblowerloven, herunder hvilke virksomheder, der har pligt til at etablere en whistleblowerordning.
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Hvorfor er det så vigtigt at have en ejeraftale mellem ejerne af små og mellemstore virksomheder? Fordi fordi Selskabsloven ikke tager stilling til mange af de helt væsentlige forhold, som typisk opstår mellem ejerne. Bliv klogere i denne episode og få gode input til hvordan du kommer i gang samt hvad en ejeraftalen skal indeholde.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Forordning 261/2004 omfatter ikke helikoptertransport
Forordning 261/2004 omfatter ikke helikoptertransport
24/04/2025
Transportret, Øvrige
Forbrugerombudsmanden politianmelder Ikano Bank for vildledende markedsføring
Forbrugerombudsmanden politianmelder Ikano Bank for vildledende markedsføring
29/04/2025
E-handel og markedsføring
Finanstilsynet skærper fokus på markedsføring af investeringsprodukter og -services
Finanstilsynet skærper fokus på markedsføring af investeringsprodukter og -services
06/05/2025
Finansiering og bankret, E-handel og markedsføring
Andel Energi oplyste ikke forbrugere klart og forståeligt om variabelt pristillæg
Andel Energi oplyste ikke forbrugere klart og forståeligt om variabelt pristillæg
06/05/2025
E-handel og markedsføring
Udvidet producentansvar for emballage: Er din virksomhed klar til at indberette inden den 1. juni 2025?
Udvidet producentansvar for emballage: Er din virksomhed klar til at indberette inden den 1. juni 2025?
09/05/2025
EU-ret, Øvrige, Miljøret
Konkursrådet foreslår ændringer i reglerne om udpegning af kuratorer
Konkursrådet foreslår ændringer i reglerne om udpegning af kuratorer
12/05/2025
Insolvens og rekonstruktion, Øvrige, Branchenyheder
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62B, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2025 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted