Derfor får I ikke de rigtige ansøgere
-medium.jpg)
Efter Montrealkonventionen skal ICAO revurdere begrænsningsbeløbene i Monrealkonventionen hvert 5. år. Sidst beløbene blev forhøjet var i 2019. ICAO har nu igen meddelt, at beløbene skal forhøjes, fordi inflationsfaktoren er oversteget med mere end 10 % siden 2018.
De nye grænser skal efter Montrealkonventionen sættes i kraft seks måneder efter at ICAO har sendt meddelelse til staterne. Det betyder, at de nye beløb skal gælde fra den 28. december 2024. De nye begrænsningsbeløb kommer til at gælde i stort set hele verden.
I tabellen nedenfor kan du se den procentvise stigning fra den sidste ændring til nu. Stigningen er på cirka 18 %.
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.