Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Fødevarestyrelsens kontrolbesøg: Har din virksomhed styr på hjemmesider og sociale medier?

Bech-Bruun
18/05/2022
Fødevarestyrelsens kontrolbesøg: Har din virksomhed styr på hjemmesider og sociale medier?
Bech-Bruun logo
Ud over de ordinære kontrolbesøg udvælger Fødevarestyrelsen årligt en række emner, som styrelsen fokuserer på i forbindelse med kampagnekontrol hos fødevarevirksomheder. Kommunikationsplatforme, såsom hjemmesider og sociale medier, kan også blive omfattet af kontrol. Det er derfor vigtigt, at virksomhederne sikrer, at indholdet er i overensstemmelse med lovgivningen, og at der gennemføres en løbende monitorering af platformene.

Gennemgå jævnligt hjemmeside(r) og sociale medier

Fødevarestyrelsen kontrollerer som udgangspunkt de åbenlyse fødevaremarkedsføringsaktiviteter såsom produktion, distribution og/eller mærkning af fysiske produkter. Det er vores erfaring, at Fødevarestyrelsen derudover har et øget fokus på online markedsføringskanaler, såsom hjemmeside(r), sociale medier og øvrige platforme.


Netop nu gennemfører Fødevarestyrelsen en kontrolkampagne med fokus på ernærings- og sundhedsanprisninger. Som led i kampagnen bliver konkrete fødevarer kontrolleret i forhold til brugen af ernærings- og sundhedsanprisninger. Styrelsen kontrollerer desuden virksomhedshjemmesider og sociale medier for brugen af anprisninger. Desuden kan Fødevarestyrelsen kontrollere virksomheders brug af influencers.


Gennemgå derfor jævnligt hjemmesider og sociale medier for blandt andet at sikre, at information om fødevarer, herunder brug af eventuelle ernærings- eller sundhedsanprisninger på platformene, er i overensstemmelse med fødevarelovgivningen.


Har Fødevarestyrelsen kompetence til at kontrollere hjemmesider og sociale medier?

Fødevarestyrelsen har kompetence til at kontrollere de platforme, hvor fødevarevirksomheder markedsfører fødevarer. Vær desuden opmærksom på, at såfremt der på det fysiske produkt i mærkningen er links til en hjemmeside, kan man som udgangspunkt blive holdt ansvarlig for indholdet på hjemmesiden.


I forbindelse med ovenstående kan det være relevant  at overveje, om den pågældende hjemmeside ejes af en tredjepart, så man reelt ikke har indflydelse på indholdet af hjemmesiden, herunder om eksempelvis hosting af hjemmesiden foregår i et andet land end Danmark.


Forbrugeres bemærkninger på fødevarevirksomheders hjemmesider eller sociale medier

Fødevarevirksomheder vil kunne blive holdt ansvarlige for forbrugeres eventuelle kommentarer på Q/A’s, blogs eller andre kommentarspor, som er på den enkelte virksomheds hjemmesider eller sociale medier. Selvom det er positivt at få gode reviews eller kommentarer direkte fra forbrugerne, kan virksomheden blive holdt ansvarlig, såfremt Fødevarestyrelsen finder, at forbrugeres kommentarer indeholder eksempelvis ulovlige ernærings- eller sundhedsanprisninger, sygdomsanprisninger eller lignende. Det er derfor vores anbefaling blandt andet at overvåge aktiviteterne på markedsføringskanaler og moderere indholdet om nødvendigt.


Relevante aktuelle kontrolkampagner

Frem til september 2022 har Fødevarestyrelsen fokus på anvendelsen af ernærings- og sundhedsanprisninger på fødevarer.


Fra juni til december 2022 vil Fødevarestyrelsen desuden have fokus på generel mærkning af færdigpakkede fødevarer, herunder på den obligatoriske fødevareinformation og på at forbrugerne ikke må kunne blive vildledt som følge af informationer om fødevaren.


Bech-Bruuns team af rådgivere inden for fødevarelovgivning har omfattende erfaring med, hvordan fødevarereglerne implementeres og fortolkes i praksis. Vi rådgiver om og assisterer ved konkrete kontrolbesøg og besvarer gerne spørgsmål om de områder, som kontrolkampagnerne omhandler samt om fødevarelovgivningen generelt. Du er velkommen til at kontakte os, hvis du er interesseret i at høre mere om kontrolkampagnerne eller ønsker anden bistand som led i, at du forbereder dig på et eventuelt kontrolbesøg fra Fødevarestyrelsen.


I kan se læse mere om Fødevarestyrelsens planlagte kontrolkampagner her.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
De fleste virksomheder har styr på deres kunder, drift og vækst, men ofte har de ikke styr på hvad der sker, hvis ejerlederen pludselig ikke ikke kan møde op?
Juridiske kandidater er i høj kurs
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Juridiske kandidater er i høj kurs
Mange virksomheder oplever, at det er svært at tiltrække kompetent juridisk arbejdskraft. Men det behøver det ikke nødvendigvis være - Hvordan kommer vi ind på i denne video hvor vi fortæller om vores erfaringer med markedet og giver gode råd til hvordan du får fat i de rigtige kandidater.
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Husk din ejeraftale - Selskabslovens regler er ikke nok
Hvorfor er det så vigtigt at have en ejeraftale mellem ejerne af små og mellemstore virksomheder? Fordi fordi Selskabsloven ikke tager stilling til mange af de helt væsentlige forhold, som typisk opstår mellem ejerne. Bliv klogere i denne episode og få gode input til hvordan du kommer i gang samt hvad en ejeraftalen skal indeholde.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Kommissionen begynder håndhævelse af AI-forordningen og transparensforpligtelser træder i kraft
Kommissionen begynder håndhævelse af AI-forordningen og transparensforpligtelser træder i kraft
17/08/2026
IT-ret, Compliance, Øvrige, E-handelsret og markedsføringsret
Kommissionen udsteder vejledning om transparensforpligtelser i AI-forordningen
Kommissionen udsteder vejledning om transparensforpligtelser i AI-forordningen
19/08/2026
IT-ret, Øvrige, E-handelsret og markedsføringsret
Fabrikanters ansvar efter emballageforordningen
Fabrikanters ansvar efter emballageforordningen
19/08/2026
E-handelsret og markedsføringsret, Øvrige, EU-ret
GEMA mod Suno: Tysk dom om ophavsret og AI-træning
GEMA mod Suno: Tysk dom om ophavsret og AI-træning
21/08/2026
Immaterialret, IT-ret, Øvrige
Fra forskningstvivl til retssag: Sådan håndterer du en sag om videnskabelig uredelighed
Fra forskningstvivl til retssag: Sådan håndterer du en sag om videnskabelig uredelighed
28/08/2026
Retssager og voldgift, Øvrige
Ny lov om reparation af varer - er din virksomhed klar?
Ny lov om reparation af varer - er din virksomhed klar?
08/09/2026
Kontraktret, Øvrige, EU-ret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted