Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Ledige stillinger Domme
Tilmeld nyhedsservice Om Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
ARTIKEL

Finanstilsynet: Børsnoterede selskaber med suspenderede forventninger har nu som udgangspunkt tilstrækkeligt grundlag for at melde nye forventninger ud til markedet

Finanstilsynet følger i en pressemeddelelse op på deres forventninger til udstedere, der på grund af COVID-19-krisen har suspenderet deres forventninger. Finanstilsynet udtaler, at fordi de børsnoterede selskaber nu i vidt omfang har kendskab til udviklin

Udgivet af

Efter COVID-19-krisens udbrud har en række børsnoterede selskaber valgt ekstraordinært at suspendere de tidligere udmeldte forventninger til årets resultater. Dette er sket på baggrund af Finanstilsynets pressemeddelelse den 20. marts 2020, hvor Finanstilsynet tilkendegav, at suspensioner kunne være nødvendige, hvis selskaberne ikke længere kunne stå inde for de tidligere udmeldte forventninger.


Denne pressemeddelelse har Bird & Bird tidligere beskrevet i denne nyhed, som du kan finde her.


Finanstilsynet konstaterer, at mange børsnoterede selskaber imidlertid endnu ikke har meldt nye forventninger ud til markedet.


Finanstilsynet forventer, at de børsnoterede selskaber løbende foretager en vurdering af, om det fortsat er retvisende at opretholde deres suspensioner, i takt med at selskabet får de månedsvise opgørelser af realiserede resultater.


Vurderer et børsnoteret selskab, at de ikke har et tilstrækkeligt overblik over forretningens virke under COVID-19-krisen, er det Finanstilsynets forventning, at udstederen kommer ud med en foreløbig meddelelse, der begrunder den fortsatte mangel på nye forventninger og offentliggør deres nye forventninger hurtigst muligt derefter.


De børsnoterede selskaber bør derfor være opmærksomme på, om de på nuværende tidspunkt er i stand til at offentliggøre nye forventninger til markedet. I bekræftede fald bør de børsnoterede selskaber offentliggøre oplysningerne hurtigst muligt.


Det er ikke Finanstilsynets forventning, at udstederne accelererer offentliggørelsen af deres periodiske rapporter, fordi de f.eks. indeholder nye forventninger, der udgør intern viden. Hvis intern viden opstår, vil det som udgangspunkt ikke være muligt at afvente offentliggørelsen af hele den periodiske rapport.


Fleksibilitet omkring forventninger

Finanstilsynet udtaler, at grundet de nuværende omstændigheder er der en vis fleksibilitet omkring nye måder at informere markedet. Udstedere vil derfor have mulighed for at melde bredere spænd, og større usikkerhed omkring de nye forventninger vil kunne accepteres. Det vil dog være nødvendigt for udstederne at underbygge de bredere spænd og forecasts og forklare, hvori den større usikkerhed ligger.

Såfremt udstedere offentliggør nye forventninger, som er mere vage eller usikre eller indeholder spænd, der er meget brede, vil der være behov for at justere disse løbende og oplyse markedet ad flere omgange ved at indsnævre forventningerne.


Link til Finanstilsynets pressemeddelelse findes her.


Har du spørgsmål til de børs- og kapitalmarkedsretlige regler, der gælder i denne tid eller spørgsmål i øvrigt, kan du tage kontakt til Head of Bird & Bird i Danmark, Casper Moltke-Leth, advokat Ted Rosenbaum eller advokatfuldmægtig Filip Kaas.


Hvis du har andre spørgsmål om COVID-19 og den nuværende situation, så kan du med fordel kontakte Bird & Bird's gratis hotline, hvor juridiske specialister sidder klar til at hjælpe dig.

Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Andet indhold, der kunne være relevant for dig

Virksomhedstestamente® – 5 juridiske forhold du som ejerleder bør have styr på
Virksomhedstestamente® – 5 juridiske forhold du som ejerleder bør have styr på
05/05/2026
Selskabsret, Familieret og arveret, Kontraktret, Compliance
Medarbejderejevirksomhed – en ny model for kollektivt generationsskifte
Medarbejderejevirksomhed – en ny model for kollektivt generationsskifte
27/05/2026
M&A, Selskabsret, Skatte- og afgiftsret
EU Inc. – Kom tættere på EU's foreslåede nye selskabsform
EU Inc. – Kom tættere på EU's foreslåede nye selskabsform
05/06/2026
Selskabsret, EU-ret, M&A
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
18/06/2026
Kontraktret, Selskabsret, Øvrige, Finansieringsret og bankret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted