Unges køb af bolig med hjælp fra forældre eller indirekte forældrekøb
Nævnet behandlede anmodningen som partsaktindsigt efter forvaltningsloven, med mulighed for begrænsning efter § 15 b, nr. 5.
Klagenævnet fandt, at oplysninger om varesortiment, varenumre og produktbeskrivelser havde en så generel karakter, at de ikke kunne undtages fra aktindsigt, bl.a. fordi sortimentet var foruddefineret af udbudsmaterialet.
Derimod kunne oplysninger om producentnavne og varemærker, hvor Lekolar ikke havde angivet eget navn, undtages, da disse afslørede forretningsforbindelser og underleverandører, og fordi parterne er direkte konkurrenter.
Oplysninger om miljømærkninger kunne ikke undtages, idet mærkningsordningerne blev anset for typiske for varegrupperne og ikke afslørede særlige forretningsforhold.
Endelig fandt nævnet, at del- og enhedspriser kunne undtages, da indsigt heri ville indebære en nærliggende risiko for skade på Lekolars konkurrenceevne.
Meroffentlighed kunne ikke føre til yderligere aktindsigt.
Du kan læse hele afgørelsen her
Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.