Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Ændring i konkursloven medfører nye regler for afstemning

TVC Advokatfirma
19/01/2023
Ændring i konkursloven medfører nye regler for afstemning
TVC Advokatfirma logo
Når en rekonstruktionsbehandling indledes, skal der udarbejdes et forslag til rekonstruktionsbehandling. Som følge af EU’s Rekonstruktions- og insolvensdirektiv er konkursloven ændret. En ændring er, at der blev indført nye regler for afstemning om rekonstruktionsforslaget samt inddeling af fordringshaverne i et klassesystem.

De nye regler medfører, at nogle rekonstruktionsbehandlinger skal inddele fordringshaverne i afstemningsklasser. I denne forbindelse indføres regler, som sondrer imellem større virksomheder og de såkaldte SMV’er. De større virksomheder undergives de nye afstemningsregler i konkursloven. Disse virksomheder inddeles i afstemningsklasser, når rekonstruktionsbehandlingen indledes. For så vidt angår de såkaldte SMV’er er udgangspunktet i medfør af de nye regler, at afstemningen foregår efter de almindelige regler i konkursloven. Det vil sige, at afstemningen som udgangspunkt foregår uden inddeling i afstemningsklasser, og at der fortsat stemmes efter fordringernes beløb.  Afgørende for sondringen mellem større virksomheder og SMV’er er, hvorvidt den pågældende virksomhed overskrider to ud af tre grænseværdier: En balancesum over DKK 156 mio. kr., en nettoomsætning over DKK 313 mio. kr. og mere end 250 heltidsansatte.


De nye regler ændrer herved væsentligt på det tidligere udgangspunkt, hvor der stemtes efter fordringernes beløb. For de virksomheder, som bliver omfattet af reglerne for afstemningsklasser, er det ikke længere afgørende, om der er flertal blandt kreditorerne, men derimod om der er flertal beregnet på afstemningsklasser. Hvis der er flertal beregnet på afstemningsklasser, kan en afstemningsklasse, som beløbsmæssigt er større end de resterende, derved blive nedstemt, selvom denne klasse ville have haft majoritet efter de gamle regler.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

TVC Advokatfirma logo

Hos TVC Advokatfirma er du sikret stærkt specialiserede jurister, der er opdaterede på den nyeste juridiske viden inden for deres speciale. Dermed er det altid en kompetent sparringspartner, der rådgiver om den konkrete udfordring.

Aarhus
Søren Frichs Vej 42A
8230 Åbyhøj
70 11 08 01
København
Nimbusparken 24, 2
2000 Frederiksberg
Roskilde
Københavnsvej 69, 1
4000 Roskilde
Artikler, der kunne være relevante for dig
Nyt lovforslag: Strengere regler i konkursloven skal modvirke svindel i konkursboer
Nyt lovforslag: Strengere regler i konkursloven skal modvirke svindel i konkursboer
03/11/2025
Insolvensret og rekonstruktion
To nye domme sætter klare grænser for gebyrer og dokumentation
To nye domme sætter klare grænser for gebyrer og dokumentation
26/01/2026
Kontraktret, E-handelsret og markedsføringsret, Insolvensret og rekonstruktion
Inkassofirma opkrævede ulovlige gebyrer fra forbrugere for knap en halv million kroner
Inkassofirma opkrævede ulovlige gebyrer fra forbrugere for knap en halv million kroner
30/01/2026
Kontraktret, E-handelsret og markedsføringsret, Insolvensret og rekonstruktion
Bevis for fremkomst af rykkerbreve
Bevis for fremkomst af rykkerbreve
03/02/2026
Insolvensret og rekonstruktion, Øvrige
Nyt EU direktiv styrker den fælles insolvensret
Nyt EU direktiv styrker den fælles insolvensret
16/04/2026
Insolvensret og rekonstruktion
EU-direktivforslag til yderligere harmonisering af insolvensretten er nu vedtaget
EU-direktivforslag til yderligere harmonisering af insolvensretten er nu vedtaget
21/04/2026
EU-ret, Insolvensret og rekonstruktion
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted