Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Ledige stillinger Domme
Tilmeld nyhedsservice Om Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
ARTIKEL

Nyt lovforslag skal sikre ansvarlig brug af AI

Regeringen har fremsat et nyt lovforslag om hvem, der skal føre kontrol med og sanktionere reglerne i EU’s forordning om kunstig intelligens (AI). Hvis loven bliver vedtaget, træder den i kraft den 2. august 2025.

Udgivet af

EU vedtog sidste år en ny forordning, der regulerer brugen af AI. Den har vi skrevet om her. Hvis lovforslaget bliver stemt igennem, vil det være Digitaliseringsstyrelsen, Datatilsynet og Domstolsstyrelsen, der skal føre kontrol med forbudt brug af AI ved at:


  • Opkræve og indhente alle relevante og tekniske oplysninger om AI systemer
  • Gennemføre fysiske kontrolbesøg og tekniske undersøgelser af AI-systemer
  • Give påbud og midlertidige stop for både salg, markedsføring og brug af forbudte AI-systemer
  • Give bøder


Myndighederne kan også offentliggøre deres afgørelser om forbudt brug af AI.


IUNO mener

Lovforslaget kommer som led i den bredere europæiske regulering af AI, og medfører som noget nyt muligheden for at håndhæve de nye AI-regler. Virksomheder skal derfor sørge for, at de har redegjort for deres brug af AI og kan fremvise hvordan deres systemer virker, hvis myndighederne skulle komme på besøg.


IUNO anbefaler, at virksomheder allerede nu kortlægger deres brug af AI og vurderer, hvilken risikogruppe deres system falder under. Virksomheder skal også kunne forklare, hvordan systemet træffer beslutninger, og hvilke data, det anvender. Udover de nye regler skal AI-systemer også stadig overholde de almindelige regler om for eksempel forskelsbehandling og databeskyttelse.


[Forslag til lov om supplerende bestemmelser til forordningen om AI af den 26. februar 2025]

Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Andet indhold, der kunne være relevant for dig

Tværgående samarbejde skal sikre en ensartet anvendelse af databeskyttelsesreglerne
Tværgående samarbejde skal sikre en ensartet anvendelse af databeskyttelsesreglerne
14/09/2026
Persondataret, Compliance
Automatiseret softwareaccept binder ikke — ny dom sætter grænser
Automatiseret softwareaccept binder ikke — ny dom sætter grænser
14/09/2026
IT-ret, Kontraktret, Øvrige
AML-pakken og AMLA: Hvad skal virksomheder begynde at forberede nu?
AML-pakken og AMLA: Hvad skal virksomheder begynde at forberede nu?
17/09/2026
Finansieringsret og bankret, Compliance
Fra tre direktiver til én forordning: Hvad betyder det for dansk udbudsret?
Fra tre direktiver til én forordning: Hvad betyder det for dansk udbudsret?
18/09/2026
Udbudsret, EU-ret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted