Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Nye regler for distancearbejde

IUNO
12/10/2023
Nye regler for distancearbejde
IUNO logo
Flere EU/EØS-medlemslande har den 1. juli og 1. september 2023 tiltrådt en ny rammeaftale om social sikring for grænseoverskridende distancearbejde. Aftalen kommer i kølvandet på den stigende tendens til hjemmearbejde på tværs af landegrænser efter coronavirus. Både Sverige og Norge tiltrådte aftalen den 1. juli 2023. Danmark har ikke tiltrådt aftalen endnu.

Som udgangspunkt betaler danske virksomheder social sikring for medarbejdere, der bor og arbejder i Danmark. Der gælder særlige regler for medarbejdere, der bor i et andet EU/EØS-medlemsland end virksomheden og fra tid til anden arbejder hjemmefra. De særlige regler betyder, at medarbejderen først bliver omfattet af reglerne om social sikring i sit bopælsland, hvis 25 % eller mere af arbejdstiden er brugt hjemme.


Med den nye rammeaftale er flere medlemslande gået med til at hæve grænsen fra 25 % til 50 %. Rammeaftalen reflekterer den lempelse, der kom under coronavirus, som udløb den 1. juli 2022 i Danmark.


Efter rammeaftalen skal en virksomhed derfor stadig betale social sikring i det land, hvor virksomheden har adresse. Det gælder, hvis medarbejderen arbejder mindre end 50 % fra sit bopælsland og resten af tiden på virksomhedens adresse.


Den nye grænse på 50 % eller mere gælder kun, hvis landet, hvor medarbejderen bor, og landet, hvor virksomheden har adresse, har tiltrådt aftalen.


Øresundsaftalen er Danmarks mest relevante undtagelse

Danmark har siden år 2000 haft en speciel aftale om social sikring med Sverige, kaldet Øresundsaftalen. Det betyder, at danske virksomheder stadig betaler social sikring i Danmark, når en medarbejder, der bor i Sverige, arbejder op til 50 % i Sverige, og vice versa. Øresundsaftalen og rammeaftalen er ens på det punkt. Derfor har Danmarks manglende indtræden ingen betydning for medarbejdere, der bor i Danmark og Sverige.


Øresundsaftalen omfatter kun Danmark og Sverige. Medarbejdere som for eksempel arbejder i både Danmark og Tyskland, er ikke omfattet de nye regler, selvom Tyskland har tiltrådt aftalen. Danske virksomheder, hvis medarbejdere bor og arbejder fra Tyskland 25 % eller mere af arbejdstiden, skal derfor stadig betale social sikring i Tyskland.


IUNO mener

Med de nye regler om ansættelsesvilkår, skal virksomheder informere om sociale sikringsordninger i Danmark og Sverige. Med den nye rammeaftale kan det være relevant at genbesøge nogle medarbejderes ansættelseskontrakter, hvis det land, der nu skal betales social sikring til, er ændret. Vi har tidligere skrevet om de nye regler om ansættelsesvilkår her.


IUNO anbefaler, at virksomheder i Sverige og Norge med medarbejdere, der bor i et andet medlemsland, orienterer sig om de nye regler. I den forbindelse, er det vigtigt at pointere, at det ikke er alle lande, der har tiltrådt aftalen. Der findes en udtømmende liste af landene her. Vi har tidligere skrevet om problemstillingen med medarbejdere i udlandet her.


[Rammeaftale om anvendelse af artikel 16, stk. 1, i forordning (EF) nr. 883/2004 i tilfælde af sædvanligt grænseoverskridende distancearbejde]

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Bliv klogere på whistleblowerloven, herunder hvilke virksomheder, der har pligt til at etablere en whistleblowerordning.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Seks måneders godtgørelse til opsagt medarbejder i planlagt fertilitetsbehandling
Seks måneders godtgørelse til opsagt medarbejder i planlagt fertilitetsbehandling
02/05/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Højesteret: Ulykke på hjemmearbejdsplads var en arbejdsskade
Højesteret: Ulykke på hjemmearbejdsplads var en arbejdsskade
05/05/2025
Ansættelses- og arbejdsret, Forsikring og erstatning
Medarbejdere skulle tåle nyt arbejdssted trods længere transporttid
Medarbejdere skulle tåle nyt arbejdssted trods længere transporttid
09/05/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Ny lov skal sikre ansvarlig brug af AI
Ny lov skal sikre ansvarlig brug af AI
19/05/2025
Ansættelses- og arbejdsret, Øvrige, EU-ret
Lov om offentlig ansattes ytringsfrihed er nu vedtaget
Lov om offentlig ansattes ytringsfrihed er nu vedtaget
22/05/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Arbejdsskader kan også opstå ved hjemmearbejde – men hvem bærer ansvaret?
Arbejdsskader kan også opstå ved hjemmearbejde – men hvem bærer ansvaret?
23/05/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62B, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2025 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted