Ny højesteretsdom om betaling af refusion kan give flyselskaber anledning til at ændre i vilkår

To passagerer forsøgte at kræve renter oveni en allerede betalt kompensation for en forsinket flyrejse. Kernen i sagen var, om passagerernes repræsentant havde anmeldt kravet korrekt efter den norske rentelov.
Passivitet gjorde udslaget
Borgarting Lagmannsrett, som er en af de seks norske landsretter, kom frem til, at påkravet ikke levede op til renteloven. Repræsentanten havde sendt henvendelsen til en generel e-mailadresse fremfor at bruge flyselskabets angivne kontaktformular. Retten lagde vægt på, at flyselskabet aldrig havde givet samtykke til at modtage krav via den anvendte e-mail.
Derudover havde repræsentanten ikke reageret på flyselskabets automatiske svar på anmeldelsen af kravet, som henviste til en online formular i stedet. Retten vurderede, at repræsentanten havde udvist passivitet, hvilket var årsagen til, at sagen trak ud. Flyselskabet blev derfor frifundet for rentekravet og tilkendt sagsomkostninger. Det blev altså passagererne, der måtte betale regningen.
IUNO mener
Sagen viser, at passagerer og deres repræsentanter ikke kan kræve renter, hvis de anmelder kravet på en forkert måde og efterfølgende forholder sig passivt, når de bliver gjort opmærksomme på det. IUNO anbefaler, at flyselskaber klart og tydeligt kommunikerer, hvor og hvordan krav skal meldes. På den måde kan flyselskaber sikre sig mod at blive mødt med rentekrav.
[Borgarting lagmannsretts dom af den 11. maj 2024 i sag LB-2023-181690]
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.