Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne
Den seneste ansøgningsrunde i puljen åbnede den 5. februar 2025. Energistyrelsen lukker for ansøgninger senest i november 2025, men puljen udmøntes efter først-til-mølle- princippet og kan på den baggrund lukkes, når der er modtaget ansøgninger for de afsatte midler. I år er der afsat 300 mio. kr. i puljen, som kan bidrage til at effektivisere og omstille virksomheders energiforbrug.
I juli 2025 trådte nye ændringer til Erhvervspuljebekendtgørelsen i kraft (i form af BEK nr. 1014 af 11/07/2025, link her). Da ændringerne kan have betydning for virksomheders ansøgningsmuligheder, er det værd at være opmærksom herpå i forbindelse med planlægningen af nye energiprojekter.
Nedenfor vil vi give en kort indflyvning i de forhold, du bør være opmærksom på som følge af ændringerne i Erhvervspuljebekendtgørelsen:
Hvem kan søge om tilskud?
Virksomheder kan søge om tilskud gennem Erhvervspuljen. Med virksomhed skal forstås den EU retlige virksomhedsdefinition, hvilket indebærer, at det ikke har betydning, hvilken retlig form virksomheden har.
Som udgangspunkt kan du kun få tilskud for energibesparelser, effektiviseringer og CO2-reduktioner i din virksomheds eget energiforbrug.
Men der er én undtagelse: hvis dit projekt vedrører bygningsdrift, og du ejer hele eller dele af ejendommen. I nævnte tilfælde kan også energibesparelser, energieffektiviseringer og CO2-reduktioner i energiforbrug tilhørende lejere af ejendommen medregnes.
Klubber, foreninger eller andre former for sammenslutninger uden regelmæssig økonomisk aktivitet kan ikke søge om tilskud. Det samme gælder offentlige myndigheder og øvrige offentlige organer som eksempelvis statsfinansierede selvejende institutioner.
Hvad giver puljen tilskud til?
Der kan gives tilskud til projekter, der reducerer energiforbrug og CO2-udledning. Som eksempler kan nævnes, at de projekter, der oftest søges tilskud til gennem Erhvervspuljen, er konverteringer fra gaskedel til varmepumpe og optimering af procesanlæg.
Erhvervspuljebekendtgørelsen oplister en række eksempler, som ikke kan medregnes i et energibesparende eller CO2-reducerende projekt, og det er værd at have disse for øje i overvejelserne om eventuelle fremtidige energiprojekter.
Der gives eksempelvis ikke tilskud til energibesparelser og CO2-reduktioner som opnås som følge af (ikke udtømmende):
Øget produktionskapacitet eller volumen:
Med ændringen af Erhvervspuljebekendtgørelsen er kravene for klimaskærm- og belysningsprojekter blevet præciseret. Der kan nu kun opnås tilskud til klimaskærms- og belysningstiltag i bygninger hvis:
For begge typer af projekter opgøres før-forbruget som energiforbruget svarende til et gyldigt energimærke.
Hvor meget kan man få i tilskud?
Størrelsen på tilskuddet fra Erhvervspuljen afhænger både af projektets energibesparelse og virksomhedens størrelse.
Tilskuddet beregnes enten som 10 øre pr. sparet kWh pr. år eller 500 kr. pr. sparet ton CO2 pr. år, målt over projektets levetid, og man får automatisk den mest fordelagtige beregning.
Energibesparelsen opgøres som forskellen mellem energiforbruget før og efter projektet, og CO2-reduktionen opgøres som forskellen mellem de energirelaterede udledninger før og efter projektet. Energistyrelsen har udviklet standardløsninger, som hjælper med at beregne dit energiforbrug baseret på dit projekt. Hvor en obligatorisk standardløsning er tilgængelig, skal denne benyttes. Hvis et projekt ikke er omfattet af puljens standardløsninger, kan energiforbruget opgøres ved hjælp af fakturaer.
Med ændringen af Erhvervspuljebekendtgørelsen er en række af Energistyrelsens standardløsninger præciseret. Dette gælder blandt andet for udskiftning af varmeforsyning. Herefter skal man benytte standardløsning 1 (bilag 10), hvis man udskifter varmeforsyning med mindre forbrug, og standardløsning 2 (bilag 11) hvis man udskifter varmeforsyning med større forbrug.
Det afgørende for hvilken standardløsning man skal benytte, vil være, hvorvidt varmeforsyningen forud for projektet består af brændselskedler, kaloriferer eller strålevarmere, hvis brændsel er naturgas, olie eller træpiller, med et årligt forbrug på mere eller mindre end 15.000 liter olie, 15.000 kubikmeter naturgas eller 32.000 kg træpiller.
Virksomhedens størrelse har også betydning for, hvor stor en andel af de støtteberettigede omkostninger, der kan dækkes:
Der er desuden fastsat en nedre beløbsgrænse for at modtage tilskud på 50.000 kr. Dette er en ændring fra den hidtil gældende nedre grænse på 10.000 kr. Den øvre grænse for maksimalt tilskud på 112 mio. kr. er uændret.
Som følge af ændringen i Erhvervspuljebekendtgørelsen kan der for projekter, der vedrører delvis udskiftning af klimaskærm, og hvor der alene sker udskiftning af en enkelt type bygningsdel, kun ydes tilskud på op til 25 % af de faktiske investeringsomkostninger til store virksomheder.
Hvilke betingelser gælder der for opnåelse af tilskud?
Erhvervspuljebekendtgørelsen oplister en række betingelser, som skal være opfyldt, før man som virksomhed kan opnå tilskud til sit projekt.
For at få tilskud skal nedenstående betingelser være opfyldt:
Dertil er det fastslået, at der heller ikke kan ydes tilskud til projekter, hvor der ydes tilskud efter anden lovgivning. Det betyder, at projekter som modtager kommunal støtte vil afskæres fra puljen.
Med ændringen af Erhvervspuljebekendtgørelsen er det nu også fastslået, at en ansøgning kun kan indeholde ét projekt. Denne ændring skal blandt andet skal være med til at forhindre, at tiltag som ellers ikke var tilskudsberettigede på grund af for lav energibesparelse eller CO2-reduktion, puljes med andre tiltag og dermed vil kunne blive tilskudsberettigede.
Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.