Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Skift af kantineleverandør var ikke omfattet af virksomhedsoverdragelsesloven

Dansk Erhverv
17/11/2015
Skift af kantineleverandør var ikke omfattet af virksomhedsoverdragelsesloven


Da et revisionsselskab skiftede domicil og kantineleverandør, var det ikke omfattet af virksomhedsoverdragelsesloven. En omplaceret medarbejder hos den hidtidige leverandør havde derfor ikke krav på godtgørelse for usaglig opsigelse.

Sagen kort
Et større revisionsselskab flyttede kontorfaciliteterne til en ny adresse i 2011. I den forbindelse blev kantinedriften sendt i udbud, og der blev valgt en ny leverandør. Ved overdragelsen blev der overført aktiver til en samlet værdi af ca. kr. 50.000,00 i form af en røremaskine og en vendingsmaskine. På den nye adresse blev der imidlertid etableret en ny kantine i ”millionklassen” med nyindkøbte aktiver.

Den hidtidige leverandør gik 80 % ned i omsætning og var derfor nødsaget til at afskedige medarbejdere. Den ene af medarbejderne blev efterfølgende omplaceret til anden stilling med lavere løn. Medarbejderen mente dog, at hun burde have været virksomhedsoverdraget og rejste kravet om godtgørelse i henhold til virksomhedsoverdragelsesloven mod såvel den tidligere leverandør som den nye.

Det siger virksomhedsoverdragelsesloven
Den klassiske virksomhedsoverdragelse, hvor der overføres en hel virksomhed med alle aktiver, herunder bygninger, immaterielle rettigheder, kunder, medarbejdere mv., volder som regel ikke de store problemer.

Virksomhedsoverdragelsesloven kan imidlertid også finde anvendelse på de situationer, hvor der overdrages en del af virksomhed eller ”en økonomisk enhed, der bevarer sin identitet”. Ifølge retspraksis er det ikke et krav om et direkte kontraktforhold mellem overdrager og erhverver. Outsourcing, udlicitering, forpagtning, leje mv. kan herefter være omfattet.

Formålet med virksomhedsoverdragelsesloven er at sikre kontinuiteten i arbejdsforholdene inden for den økonomiske enhed, uafhængigt af, at der skiftes indehaver. Det afgørende kriterium for svaret på spørgsmålet om, hvorvidt der er tale om en overdragelse i lovens forstand, er således, om den omhandlede enhed har bevaret sin identitet.

Højesterets dom
Højesteret fastslog, at virksomhedsoverdragelsesloven ikke fandt anvendelse i den pågældende situation, hvor den nye leverandør overtog kantinedriften samtidig med, at revisionsselskabet flyttede til nye lokaler.

Højesteret lagde vægt på, at den nye leverandør ikke overtog personale eller køkkenfaciliteter eller andet udstyr, samt at den hidtidige leverandør fortsatte med at drive kantinevirksomhed i de gamle lokaler. Der var efter Højesterets opfattelse ikke tale om en økonomisk enhed, der har bevaret sin identitet.

Dansk Erhverv vurderer
Dommen bekræfter endnu en gang, at den rene aktivitetsoverdragelse, der hverken omfatter aktiver eller betydelige dele af arbejdsstyrken, ikke er omfattet af virksomhedsoverdragelsesloven.

Den omstændighed, at den ydelse, som udføres af den gamle og den nye leverandør, er den samme, er ikke i sig selv tilstrækkelig til, at der er tale om overførsel af ”en økonomisk enhed”. En enhed kan ikke begrænses til den aktivitet, den udfører.

Ved bedømmelsen af, om en konkret transaktion er omfattet af virksomhedsoverdragelsesloven, skal der dog fortsat tages hensyn til alle de faktiske omstændigheder omkring overdragelsen. Dansk Erhverv anbefaler derfor altid medlemsvirksomhederne at rette henvendelse med henblik på at afklare, om der skal tages hensyn til virksomhedsoverdragelsesloven i en given situation.






 
Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Bliv klogere på whistleblowerloven, herunder hvilke virksomheder, der har pligt til at etablere en whistleblowerordning.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Opsigelse få dage efter forældreorlov var diskrimination
Opsigelse få dage efter forældreorlov var diskrimination
24/03/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Generaladvokaten: Manglende meddelelse om kollektive afskedigelser til den relevante myndighed medfører, at opsigelserne ikke har fået virkning
Generaladvokaten: Manglende meddelelse om kollektive afskedigelser til den relevante myndighed medfører, at opsigelserne ikke har fået virkning
31/03/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Medarbejder havde ret til bonus trods opsigelse
Medarbejder havde ret til bonus trods opsigelse
02/04/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Højesteret: Ingen lønmodtagerstatus for forælder, der fungerede som støtteperson for voksen søn
Højesteret: Ingen lønmodtagerstatus for forælder, der fungerede som støtteperson for voksen søn
10/04/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Direktør med flere kontrakter fik kun ret til løn og bonus fra én kontrakt
Direktør med flere kontrakter fik kun ret til løn og bonus fra én kontrakt
10/04/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Virksomheder skal informere myndighederne om masseafskedigelser, før de gælder
Virksomheder skal informere myndighederne om masseafskedigelser, før de gælder
15/04/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62B, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2025 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted