Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Selvtilrettelægger var ikke selvtilrettelægger

IUNO
07/02/2025
Selvtilrettelægger var ikke selvtilrettelægger
IUNO logo
En faglig voldgift er kommet frem til, at en medarbejder ikke var en såkaldt selvtilrettelægger. Medarbejderen var derfor omfattet af arbejdstidsreglerne, herunder 48-timers reglen.

En chefkonsulent var ansat i et ministerie til 39 timer om ugen, men i flere perioder arbejdede vedkommende mere end 48 timer om ugen i gennemsnit. Ministeriet betragtede medarbejderen som en såkaldt selvtilrettelægger. Efter de nye arbejdstidsregler kan selvtilrettelæggere undtages fra reglerne om arbejdstid og kravet om tidsregistrering.


Medarbejderen stoppede, og der opstod uenighed om, hvorvidt hun reelt var en selvtilrettelægger.


Opmanden kom frem til, at chefkonsulenten ikke var selvtilrettelægger og derfor stadig var omfattet af arbejdstidsreglerne, herunder 48-timers reglen. Medarbejderen kunne selv placere sin arbejdstid, pauser og arbejde hjemme, når det passede hende. Omvendt skulle hun stadig deltage i faste ugentlige møder og overholde deadlines, som hun ikke selv fastsatte.


IUNO mener

Sagen viser, at det kun er medarbejdere med betydelig frihed uden begrænsninger, som kan anses for selvtilrettelæggere og undtages for arbejdstidsreglerne. Medarbejdere, som skal møde til faste ugentlige møder, eller har deadlines, de ikke selv bestemmer, vil ikke opfylde kravene om selvtilrettelæggelse.


IUNO anbefaler, at virksomheder sikrer, at deres selvtilrettelæggere har reel frihed til at bestemme deres arbejdstid, både på papiret og i praksis. Det kan for eksempel betyde, at kontrakter og politikker ikke længere henviser til arbejdstid, og fastlægger andre krav og mål i forhold til arbejdet. Virksomheder skal også overveje, om de på nogen måde begrænser medarbejderes frihed i løbet af arbejdsdagen, eller om medarbejdere for eksempel kun bliver målt på deres resultater.


[Faglig voldgiftssag af 7. januar 2025 i sag FV 2023-915]

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Bliv klogere på whistleblowerloven, herunder hvilke virksomheder, der har pligt til at etablere en whistleblowerordning.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Gennemgang af private e-mails udløste alvorlig kritik
Gennemgang af private e-mails udløste alvorlig kritik
06/03/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Afgørelse om arbejdsudleje tilsidesat
Afgørelse om arbejdsudleje tilsidesat
06/03/2025
Ansættelses- og arbejdsret, Skatte- og afgiftsret
Højesteret: Lønnedgang på under 10 % var nok til erstatning
Højesteret: Lønnedgang på under 10 % var nok til erstatning
07/03/2025
Forsikring og erstatning, Ansættelses- og arbejdsret
Hvornår kan en medarbejder betragtes som selvtilrettelægger?
Hvornår kan en medarbejder betragtes som selvtilrettelægger?
11/03/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Hvornår er man selvtilrettelægger?
Hvornår er man selvtilrettelægger?
14/03/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Systematisk tidssnyd kostede tre medarbejdere jobbet
Systematisk tidssnyd kostede tre medarbejdere jobbet
19/03/2025
Ansættelses- og arbejdsret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62B, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2025 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted