Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Nyt medieforlig underskrevet i går (14. juni red.) - her er de vigtigste ændringer

Bird & Bird
16/06/2023
Nyt medieforlig underskrevet i går (14. juni red.) - her er de vigtigste ændringer
Bird & Bird logo
Regeringen og en række partier har underskrevet et nyt medieforlig, som vil have stor betydning for mediebranchen i Danmark i de kommende år. Forliget er en aftale om finansieringen af DR og andre medier og målet med den nye aftale er at sikre en omfordeling af mediestøtten, så danskerne får adgang til relevant indhold både på lokalt og nationalt plan.

Her er en opsummering af de vigtigste ændringer i medieforliget:


  • Streamingtjenester skal betale et fast bidrag på 2%af deres omsætning i Danmark, som vil gå til støtte for dansk film og tv-produktion. Streamingtjenester der ikke investerer mindst 5% af deres omsætning i dansk indhold, skal derimod betale et tillægsbidrag på 3%.
  • Public service-puljen udvides til at støtte dansksproget indhold til radio og podcast.
  • Der vil blive afsat flere midler til lokaljournalistik og tilskud til små lokale medier.
  • Innovationsstøtten gøres platforms- og teknologineutral.
  • Tiltag med henblik på at sikre ordnede løn- og arbejdsvilkår i film- og mediebranchen.
  • Der oprettes en pulje til støtte af trykte og digitale ugeaviser med redaktionel produktion.
  • Der afsættes midler til en pulje, der skal fremme magasiner med indhold af samfundsmæssig, politisk eller kulturel karakter.
  • Et udvalg skal undersøge den offentlige mediestøtte og dens fremtidige indretning.
  • Der afsættes midler til at skabe søgbar adgang for borgere til DR's arkiver og DR forpligtes til at formidle mere arkivindhold på DRTV.
  • DR og TV 2 skal være åbne og transparente om brugen af algoritmer og personalisering af indhold og gøre det tydeligt for brugerne, hvordan anbefalet indhold er udvalgt.
  • Der afsættes midler til at undersøge TV 2-regionernes rolle.
  • Der oprettes et nyt center for sociale medier, tech og demokrati, der skal arbejde med regulering af techområdet og øget kontrol med sociale medier. Centeret skal også undersøge mulighederne for at regulere tech-giganterne både nationalt og i EU.
  • Der afsættes 5,9 mio. kr. årligt til faktatjekmediet TjekDet og til at samle viden om falske nyheder og mis- og desinformation.

Alt i alt vil det nye medieforlig, som vil være gældende for 2023 til 2026, have store konsekvenser for mediebranchen i Danmark og vil påvirke både DR, de kommercielle medier og streamingtjenesterne. Det er dog stadig for tidligt at sige, præcis hvordan forliget vil påvirke branchen, da det vil tage tid at implementere de forskellige tiltag og se, hvordan de vil virke i praksis.

Hvis du har spørgsmål til, hvordan du skal forholde dig til ændringerne, er du velkommen til at kontakte Bird & Birds juridiske eksperter inden for mediebranchen.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Artiklen er forfattet af:
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte mig.

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Hvornår skal man lave et virksomhedstestamente?
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Hvornår skal man lave et virksomhedstestamente?
Hvad er et virksomhedstestamente og hvornår bør du overveje få lavet et? Det kommer vi nærmere ind på i denne video
Eksterne investorer - Hvor, hvornår og hvordan?
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Eksterne investorer - Hvor, hvornår og hvordan?
Mange iværksætter overvejer før eller siden om de skal have eksterne investorer ind. Hvad skal man gøre sig af overvejelser inden man vælger at tage investorer ind i sin virksomhed?
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Bliv klogere på whistleblowerloven, herunder hvilke virksomheder, der har pligt til at etablere en whistleblowerordning.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Hvornår befinder en advokat sig i en interessekonflikt
Hvornår befinder en advokat sig i en interessekonflikt
30/03/2026
Retssager og voldgift, Øvrige, Compliance
Det er vigtigt med fri bevægelighed på advokatydelser i EU
Det er vigtigt med fri bevægelighed på advokatydelser i EU
11/05/2026
Øvrige, Retssager og voldgift, Branchenyheder
Tinglysningsafgift: Virksomhed i storkundeordningen frifundet for straf
Tinglysningsafgift: Virksomhed i storkundeordningen frifundet for straf
26/05/2026
Skatte- og afgiftsret, Strafferet, Retssager og voldgift, Entrepriseret og fast ejendom, Øvrige
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
Den største risiko for 80 % af alle virksomheder er ofte usynlig
18/06/2026
Kontraktret, Selskabsret, Øvrige, Finansieringsret og bankret
Airbnb og skat: Hvad gør du, hvis du er udtaget til kontrol?
Airbnb og skat: Hvad gør du, hvis du er udtaget til kontrol?
18/06/2026
Skatte- og afgiftsret, Lejeret, Øvrige
Techplatformes algoritmer kan medføre selvstændigt ansvar for brugerindhold
Techplatformes algoritmer kan medføre selvstændigt ansvar for brugerindhold
22/06/2026
EU-ret, E-handelsret og markedsføringsret, Øvrige
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted