Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Nye regler for finansielle virksomheders outsourcing til cloud sendt i høring

Kromann Reumert
18/09/2018
Nye regler for finansielle virksomheders outsourcing til cloud sendt i høring
Finanstilsynet har sendt et forslag til en ændret outsourcingbekendtgørelse i høring. Forslaget indeholder nye regler, der særligt gælder for cloud-outsourcing og cloud-leverandørens brug af underleverandører. Dermed bliver en af de væsentligste regulatoriske hindringer i finansielle virksomheders brug af cloud nu et forhandlingsparameter. Et parameter, der baseres på virksomhedernes exitstrategi og leverandørens ønske om fleksibilitet.


Ændringsforslagets indhold


Ændringsforslaget indeholder to centrale bestemmelser. Den ene er en defintion af "cloudservice", den anden regulerer brugen af underleverandører, når der er tale om "cloudservice".

Definitionen af "cloudservice" tager udgangspunkt i "Service leveret ved hjælp af cloudcomputing [..]", hvorefter en række karakteristika ved cloudcomputing gengives. Definitionen giver dermed anvendelsesområdet en vis fleksibilitet og bredde.

Når der er tale om at outsource "cloudservices", gælder der ikke længere et krav om forudgående aktiv godkendelse fra den finansielle virksomhed. Fremadrettet er det tilstrækkeligt, at leverandøren underretter den finansielle virksomhed om en planlagt brug af en underleverandør og giver den finansielle virksomhed mulighed for at udtræde af aftalen. Længden af notifikationsperioden er op til parterne at aftale. Der stilles dog en række krav i den forbindelse, herunder:

  • at den finansielle virksomhed har foretaget en risikovurdering af de ydelser, der kan videreoutsources

  • at den finansielle virksomhed har udarbejdet tilstrækkelige exitplaner.


Derudover skal kontrakten indeholde et tiltstrækkeligt varsel til at iværksætte exitplanerne og sikre, at kravene i outsourcingbekendtgørelsen kan videreføres til underleverandøren.

Ændringsforslaget udspringer af European Banking Associations (EBA) anbefalinger til bankers outsourcing til cloud, som vi beskrev i nyheden: Nye retningslinjer for bankers IT-sikkerhed og brug af cloud. I disse anbefalinger pegede EBA netop på behovet for en smidigere process for cloudleverandørens brug af underleverandører.

Læs mere om høringen.


Der er stadig regulatoriske udfordringer ved at bruge cloud


Selvom Finanstilsynets ændringsforslag er et væsentligt og velkomment skridt mod at harmonisere lovgivningen med den teknologiske udvikling, så rummer det gældende regelsæt fortsat en række bestemmelser, der virker hæmmende på brugen af cloud, eksempelvis:

Finanstilsynets ubetingede inspektionsret for alle lokationer hos leverandøren der er relevante for at levere ydelserne (typisk både datacentre, supportafdelinger og hovedkontor)
Kravet om ubetinget pligt til at fortsætte levering indtil ydelserne er hjemtaget eller overdraget til en anden leverandør.


EBA vil modernisere regelsættet for sektorens outsourcing


EBA sendte for nylig et nyt sæt retningslinjer for hele banksektoren i høring. Det er tanken, at disse retningslinjer skal erstatte de tidligere CEBS Guidelines, der er grundlaget for outsourcingbekendtgørelsen og samtidig inkludere de anbefalinger fra EBA, som vi beskrev den nyhed, der linkes til ovenfor.

I næste uge vender Kromann Reumert tilbage med en opdatering om de nye EBA guidelines.

 

 






Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

Kromann Reumert logo
København
Sundkrogsgade 5
2100 København Ø
70 12 12 11
Aarhus
Kalkværksvej 16
8000 Aarhus C
London
65 St. Paul's Churchyard
London EC4M 8AB
Artikler, der kunne være relevante for dig
Se eller gense Datatilsynets webinar om Chromebook-sagen
Se eller gense Datatilsynets webinar om Chromebook-sagen
13/03/2026
Persondataret, Compliance, IT-ret, EU-ret
Hvordan påvirker den Digitale Omnibus SaaS-leverandørers forpligtelser efter Data Act?
Hvordan påvirker den Digitale Omnibus SaaS-leverandørers forpligtelser efter Data Act?
19/03/2026
EU-ret, IT-ret, Kontraktret, Compliance, Persondataret
Jury dømmer Meta og Google til at betale 6 mio. dollars for afhængighedsskabende appdesign
Jury dømmer Meta og Google til at betale 6 mio. dollars for afhængighedsskabende appdesign
07/04/2026
IT-ret, EU-ret, Forsikringsret og erstatningsret, Retssager og voldgift
Teknologiretlige nyheder - februar highlights
Teknologiretlige nyheder - februar highlights
07/04/2026
IT-ret, Persondataret, EU-ret
Overvågning af medarbejdere – fokusområde for Datatilsynet i 2026
Overvågning af medarbejdere – fokusområde for Datatilsynet i 2026
12/05/2026
Persondataret, Ansættelsesret og arbejdsret, Compliance, IT-ret
Teknologiretlige nyheder - marts og april 2026
Teknologiretlige nyheder - marts og april 2026
20/05/2026
Persondataret, IT-ret, Compliance, EU-ret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted