Unges køb af bolig med hjælp fra forældre eller indirekte forældrekøb
Formål om forenkling og modernisering
På baggrund af EU-Kommissionens gennemgang af det ældre direktiv om fjernsalg af finansielle tjenesteydelser (2002/65/EF), har Europa-Parlamentet og Rådet den 22. november 2023 vedtaget et nyt ændringsdirektiv. Det betyder, at det gamle direktiv ophæves og erstattes af direktiv 2023/2673; aftaler om finansielle tjenesteydelser indgået ved fjernsalg.
Det nye direktiv medfører også ændringer i direktivet om forbrugerrettigheder (2011/83/EU). Selvom antallet af ændringer kan fremstå omfattende, er der i høj grad tale om en modernisering og konsolidering af direktiverne, fremfor større materielle ændringer i retstilstanden.
Direktivet medfører, at reglerne om fjernsalg af finansielle tjenesteydelser til forbrugerne nu er en del af forbrugerrettighedsdirektivet. Det betyder, at forbrugerrettighedsdirektivet får et udvidet anvendelsesområde til også at omfatte finansielle tjenesteydelser. Derudover er mange af de grundlæggende principper fra det ældre direktiv videreført i forbrugerrettighedsdirektivet. Det gælder blandt andet oplysningspligt og fortrydelsesret, som stadig udgør centrale elementer i reguleringen.
Der er dog også nye materielle ændringer. En af de mest markante ændringer, som det nye direktiv vil medføre, er imidlertid, at direktiverne i stigende grad vil blive tilpasset den digitale virkelighed. Det nye direktiv stiller eksempelvis krav om, at forbrugeren skal tilbydes en tydelig og lettilgængelig digital funktion til at udøve fortrydelsesretten. Dette krav fandtes ikke i det tidligere regelsæt.
Ændringsloven
Som følge af den nye EU-lovgivning har regeringen vedtaget en ny lov, der blandt andet overfører en række bestemmelser, der allerede er implementeret i dansk ret - til forbrugeraftaleloven og forsikringsaftaleloven. Det er derfor usikkert, om disse bestemmelser kan betegnes som ny lovgivning, idet ændringerne hovedsageligt består i flytning af eksisterende regler.
Den nye lov indeholder dog også en række materielle ændringer.
De nye reglers primære formål er at styrke forbrugerbeskyttelsen, særligt i lyset af den digitale udvikling, hvilket blandt andet sker ved nye bestemmelser om onlinegrænseflader, oplysningskrav, fyldestgørende redegørelser og fortrydelsesfunktion.
De nye ændringer
Mørke mønstre (dark patterns)
Erhvervsdrivende må ikke udforme deres onlinegrænseflader på en måde, der fremhæver bestemte valg, når forbrugeren skal træffe en beslutning.
Udvidede oplysningskrav
Der stilles skærpede krav til, hvilke kontaktoplysninger, klagemuligheder og kommunikationskanaler, der skal stilles til rådighed for forbrugeren.
Fyldestgørende redegørelse
Den erhvervsdrivende skal give forbrugeren fyldestgørende redegørelser vedrørende de foreslåede aftaler om finansielle tjenesteydelser. Anvender den erhvervsdrivende onlineværktøjer, har forbrugeren ret til personlig betjening.
Fortrydelsesfunktion
For aftaler om fjernsalg, der indgås ved hjælp af en onlinegrænseflade, skal den erhvervsdrivende sikre, at forbrugeren kan fortryde aftalen ved hjælp af en fortrydelsesfunktion, der har en fremtrædende plads på onlinegrænsefladen og er let tilgængelig for forbrugeren.
Anbefaling: Gennemgå jeres digitale processer
Mens reglernes grundlæggende formål opretholdes, medfører den nye lovgivning øgede krav til leverandører af finansielle tjenesteydelser til forbrugere, herunder ændringer som primært er rettet mod den digitale udvikling. For virksomheder indebærer dette, at eksisterende fjernsalgsprocesser og digitale brugergrænseflader bør evalueres og justeres, så de er i overensstemmelse med de nye krav fra den 19. juni 2026.
Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.