Når arbejdet slider på sjælen

En medarbejder fik en rygskade under sit arbejde som SOSU-assistent. Hun blev på grund af skaden opsagt fra sit job. I en periode på over 3 år var hun ansat i et fleksjob. I den periode var hendes erhvervsevnetab på 10,3 %.
Det kræver som udgangspunkt en lønnedgang på mindst 15 %, før en medarbejder kan få erstatning for tab af erhvervsevne. Der kan dog gives erstatning, hvis medarbejderen har en klar og varig nedgang i lønnen, der har en vis betydning, og som skyldes arbejdsskaden.
Ankestyrelsen afslog at udbetale erstatning for SOSU-assistensens erhvervsevnetab, fordi det ikke var tæt på 15 %, og derfor ikke var af en vis betydning. Højesteret skulle tage stilling til, om det var korrekt.
Højesteret kom frem til, at det var lige meget, at SOSU-assistentens lønnedgang ikke var tæt på 15 %. Det afgørende var, at SOSU-assistenten havde lidt et klart og varigt tab af erhvervsevne som følge af arbejdsskaden. Hun kunne derfor få erstatning for sit erhvervsevnetab svarende til 15 % for den periode, hun var ansat i et fleksjob.
IUNO mener
Ankestyrelsen var af den opfattelse, at det kun er personer, der efter en arbejdsskade har en lønnedgang tæt på 15%, som kan få erstatning for tab af erhvervsevne. Det har Højesteret nu afvist.
IUNO anbefaler, at virksomheder og forsikringsselskaber er opmærksomme på, at tidligere afgørelser fra Ankestyrelsen kan blive genoptaget. Det gælder særligt for de sager, hvor en medarbejder har fået afslag på erstatning for erhvervsevnetab, fordi der ikke var en lønnedgang tæt på 15 %.
[Højesterets dom af 9. april 2024 i sag BS-50553/2023-HJR]
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.