Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Klager til ledelsen gav ikke whistleblowerbeskyttelse

Klager til ledelsen gav ikke whistleblowerbeskyttelse
IUNO logo
Østre Landsret har afgjort, at en medarbejder, der sendte klager direkte til ledelsen i stedet for kommunens whistleblowerordning, ikke var beskyttet af whistleblowerreglerne. Samtidig var det lovligt at suspendere medarbejderen for at kunne undersøge klagerne.

En specialkonsulent i en kommune sendte over tre måneder 11 bredt formulerede klager til kommunens chefjurist og andre i ledelsen, i stedet for til den interne whistleblowerordning. Størstedelen af klagerne handlede om forhold, der ikke havde noget med hans arbejde at gøre, eller som lå langt tilbage i tiden. Efter den sidste klage suspenderede kommunen medarbejderen for at kunne undersøge klagerne.


Mens medarbejderen var suspenderet, opstod der uenighed om, hvorvidt klagerne til chefjuristen og ledelsen gjorde ham til whistleblower, og om suspensionen derfor var en ulovlig reaktion på whistleblowing.


Landsretten slog fast, at medarbejderen ikke var beskyttet af whistleblowerreglerne, fordi han ikke havde brugt den interne whistleblowerordning. Kommunens suspension af medarbejderen var derfor ikke i strid med whistleblowerreglerne. Landsretten fandt også, at suspensionen var lovlig, fordi klagernes omfang og karakter skabte tvivl om medarbejderen kunne varetage sit arbejde.


IUNO mener

Sagen viser, medarbejdere først er beskyttet af whistleblowerreglerne, når de bruger en intern eller ekstern whistleblowerordning. Indberetninger skal handle om viden eller konkret mistanke om et alvorligt forhold, et alvorligt lovbrud eller et brud på EU-reglerne om fx hvidvask. Medarbejdere, der indberetter almindelig utilfredshed eller mindre konflikter på arbejdspladsen, er ikke beskyttede som whistleblowere.   


IUNO anbefaler, at virksomheder med interne whistleblowerordninger sikrer, at indberetninger bliver behandlet fortroligt og uafhængigt. Det mindsker risikoen for, at whistleblowere bliver mødt med ulovlige konsekvenser. Vi har tidligere skrevet om en sag, hvor ledelsen ulovligt fjernede opgaver fra en whistleblower her.

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.

Denne artikel er udgivet efter aftale med IUNO. Den er oprindeligt udgivet her.

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

IUNO logo

iuno er et internationalt advokatfirma, der leverer specialiseret juridisk rådgivning til virksomheder. Som strategisk sparringspartner for vores kunder udvikler vores advokater skræddersyede og effektive løsninger, der holder – i dag og i morgen.

København
Njalsgade 19C, 3
2300 København S
53 74 27 00
Stockholm
Grev Turegatan 30
114 38 Stockholm
Oslo
Tollbugata 8
0152 Oslo
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Bliv klogere på whistleblowerloven, herunder hvilke virksomheder, der har pligt til at etablere en whistleblowerordning.
Har du styr på din eksportkontrol, når du eksporterer varer til udlandet?
Jurainfo logo
EXCLUSIVE
VIDEO
Har du styr på din eksportkontrol, når du eksporterer varer til udlandet?
Eksporterer din virksomhed varer til udlandet? Så er den formentligt underlagt reglerne om eksportkontrol. Annelise Lykke Schmidt, specialist i Trade Compliance, kommer i ovenstående video nærmere ind på reglerne relateret til eksportkontrol.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Nye registreringskrav for kreditformidlere: Hvad betyder det for dig - og hvad bør du gøre nu?
Nye registreringskrav for kreditformidlere: Hvad betyder det for dig - og hvad bør du gøre nu?
05/06/2026
Finansieringsret og bankret, Compliance, EU-ret, Offentlig ret
Højesteret: Arbejdsgiver ikke erstatningsansvarlig for psykisk arbejdsskade
Højesteret: Arbejdsgiver ikke erstatningsansvarlig for psykisk arbejdsskade
02/06/2026
Ansættelsesret og arbejdsret, Forsikringsret og erstatningsret, Retssager og voldgift
Konsulenten – Selvstændig eller lønmodtager
Konsulenten – Selvstændig eller lønmodtager
02/06/2026
Ansættelsesret og arbejdsret, Skatte- og afgiftsret, Kontraktret
Ny aftale om korttidsudlejning 2026: Skærpet tilsyn og markant højere bøder
Ny aftale om korttidsudlejning 2026: Skærpet tilsyn og markant højere bøder
04/06/2026
Lejeret, Offentlig ret, Stats- og forvaltningsret, Compliance, IT-ret
Forbrugerombudsmanden reagerer på virksomheders praksis for at indhente samtykke via double opt-in
Forbrugerombudsmanden reagerer på virksomheders praksis for at indhente samtykke via double opt-in
10/06/2026
E-handelsret og markedsføringsret, Compliance
Højesteretsdom vedr. arbejdsgivers ansvar ved psykiske arbejdsskader
Højesteretsdom vedr. arbejdsgivers ansvar ved psykiske arbejdsskader
15/06/2026
Ansættelsesret og arbejdsret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted