Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Surt show at strække ud på arbejde og komme til skade

Surt show at strække ud på arbejde og komme til skade
IUNO logo
Efter arbejde løftede en medarbejder sig op i en pull-up stang. Stangen faldt ned, og medarbejderen slog hovedet. Den var placeret i arbejdspladsens baglokale og blev brugt til at hænge tøj på. Men ulykken var ikke en arbejdsskade. Løftet var ikke en del af arbejdet, og det havde en privat karakter.

I baglokalet til en butik var der en pull-up stang, som blev brugt til at hænge tøj på. Den sad i spænd mellem to vægge og var ikke fastmonteret. En medarbejder i butikken løftede sig op i stangen efter sin arbejdsdag for at strække ud. Stangen faldt ned, og hun slog hovedet.


Ankestyrelsen afviste, at der var tale om en arbejdsskade, da handlingen var af privat karakter. Medarbejderen var uenig og lagde sag an ved retten.


Retten kom frem til, at løftet i stangen var af privat karakter, og derfor ikke var en følge af arbejdet. Retten lagde vægt på, at løftet var sket af egen drift og ikke havde nogen sammenhæng til medarbejderens arbejdsopgaver.


Medarbejderen havde i øvrigt ikke grund til at tro, at stangen var stillet op til brug som et motionsredskab. Derfor var skaden ikke en arbejdsskade.


IUNO mener

Sagen viser, at selvom en ulykke sker på arbejdspladsen ved brug af arbejdsredskaber, kan en handling være så langt fra en medarbejders almindelige arbejdsopgaver, at ulykken ikke kan anses for at være en arbejdsskade.


IUNO anbefaler, at virksomheder og forsikringsselskaber sørger for, at medarbejdere er opmærksomme på, hvordan de skal og må benytte det udstyr og de redskaber, der er på arbejdspladsen. Det gælder særligt, hvis der er tale om udstyr, der både kan bruges til arbejde og private formål.


Hvis virksomheden tidligere har haft viden om en adfærd, der kan føre til ulykker og ikke er foreneligt med arbejdet, kan de risikere at blive erstatningsansvarlige, hvis de ikke griber ind og får stoppet den.


[Østre Landsrets dom af 8. juli 2024]

Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.

Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.

IUNO logo

iuno er et internationalt advokatfirma, der leverer specialiseret juridisk rådgivning til virksomheder. Som strategisk sparringspartner for vores kunder udvikler vores advokater skræddersyede og effektive løsninger, der holder – i dag og i morgen.

København
Njalsgade 19C, 3
2300 København S
53 74 27 00
Stockholm
Grev Turegatan 30
114 38 Stockholm
Oslo
Tollbugata 8
0152 Oslo
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Har du pligt til at oprette en whistleblowerordning inden den 17. december 2023?
Bliv klogere på whistleblowerloven, herunder hvilke virksomheder, der har pligt til at etablere en whistleblowerordning.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Højesterets dom sænker grænsen for erhvervsevnetabserstatning – betydning for forsikringsbranchen
Højesterets dom sænker grænsen for erhvervsevnetabserstatning – betydning for forsikringsbranchen
05/05/2026
Forsikringsret og erstatningsret, Retssager og voldgift, Ansættelsesret og arbejdsret
Overvågning af medarbejdere – fokusområde for Datatilsynet i 2026
Overvågning af medarbejdere – fokusområde for Datatilsynet i 2026
12/05/2026
Persondataret, Ansættelsesret og arbejdsret, Compliance, IT-ret
Højesteret hjemviser sag om erhvervsevnetab til Ankestyrelsen
Højesteret hjemviser sag om erhvervsevnetab til Ankestyrelsen
21/05/2026
Ansættelsesret og arbejdsret, Forsikringsret og erstatningsret, Retssager og voldgift
Højesteret: Skoles krav om håndtryk var ikke nødvendigt
Højesteret: Skoles krav om håndtryk var ikke nødvendigt
26/05/2026
Ansættelsesret og arbejdsret
Højesteret: Arbejdsgiver ikke erstatningsansvarlig for psykisk arbejdsskade
Højesteret: Arbejdsgiver ikke erstatningsansvarlig for psykisk arbejdsskade
02/06/2026
Ansættelsesret og arbejdsret, Forsikringsret og erstatningsret, Retssager og voldgift
Konsulenten – Selvstændig eller lønmodtager
Konsulenten – Selvstændig eller lønmodtager
02/06/2026
Ansættelsesret og arbejdsret, Skatte- og afgiftsret, Kontraktret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62A, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2026 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted