Medarbejderejevirksomhed – en ny model for kollektivt generationsskifte
Bestemmende indflydelse defineres som ejerskab eller kontrol over stemmerettighederne i et selskab, hvor en person direkte eller indirekte ejer mere end 50 % af selskabskapitalen eller kontrollerer mere end 50 % af stemmerettighederne. Eventuelle aktier ejet af nærtstående familiemedlemmermedregnes.
Risikoen for dobbeltbeskatning opstod, fordi et lån fra et selskab til dets aktionær blev anset som skattepligtig indkomst for aktionæren – enten som løn eller udbytte. Hvis aktionæren derefter tilbagebetalte lånet med allerede beskattede midler, gav dette ikke ret til at hæve et tilsvarende beløb igen uden beskatning. Bestemmelserne medførte dermed beskatning både af det oprindelige lånebeløb (selv hvis det blev tilbagebetalt) og af senere hævninger.
Løsningen var ofte at undlade tilbagebetaling og i stedet udlodde eller overføre tilgodehavendet til aktionæren som udbytte eller løn, forudsat at selskabsretlige betingelser herfor tillod dette. På grund af den skattemæssige kvalifikation blev dette ikke anset som en overdragelse af et tilgodehavende i skattemæssig forstand og udløste derfor ingen yderligere beskatning. Selskabsretligt blev selskabets tilgodehavende mod aktionæren udloddet som udbytte eller løn, hvorved fordringen ophørte ved modregning (såkaldt konfusion).
For at afbøde de skattemæssige konsekvenser af denne dobbeltbeskatning bliver tilbagebetalingen af lånet efter de nye regler nu omkvalificeret til et lån fra aktionæren til selskabet. Skattemæssigt anses dette lån som et rentefrit anfordringslån. Dette medfører følgende:
Som følge af denne ændring vil aktionæren kun blive beskattet én gang af lånebeløbet. Hvis der senere optages nye lån fra selskabet, der overstiger tidligere beskattede beløb, vil kun den overskydende del blive beskattet.
I praksis vil selskabet føre en skattesaldo for den enkelte aktionær, når den første tilbagebetaling foretages.
Dette er en længe ventet ændring af den tidligere urimelige lovgivning, som medførte dobbeltbeskatning. Desværre har de nye regler, der træder i kraft den 1. januar 2026, ikke tilbagevirkende kraft, og den beskrevne dobbeltbeskatning vil derfor fortsat gælde for tidligere lån.
______
Artiklen er oprindeligt udgivet på engelsk den 4. juli 2025. Den er efterfølgende oversat til dansk og udgivet på Jurainfo.dk efter aftale med Schjødt den 28. oktober 2025. Se den originale artikel her.
Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.
Schjødt is internationally recognized and respected as one of Scandinavia's top-tier law firms, with strong UK capabilities and a reputation for legal excellence.
We combine this with commercial skills and drive, integrity and commitment to service.
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.