Nyt lovforslag: Kreditorer skal have adgang til pensionsmidler i sager om økonomisk kriminalitet

Efter markedsmisbrugsforordningens (MAR) artikel 17 skal udsteder hurtigst muligt offentliggøre intern viden, medmindre der er adgang til at udsætte offentliggørelsen. Kommissionen vedtog den 29. juni 2016 gennemførelsesforordning nr. 2016/1055 om bl.a. kravene til indholdet af selskabsmeddelelser, når der offentliggøres intern viden. Den nye gennemførelsesforordning indeholder også kravene til den underretning, udsteder skal indgive til Finanstilsynet ved offentliggørelse af intern viden, hvis offentliggørelsen har været udsat.
Se gennemførelsesforordning nr. 2016/1055.
Krav til indholdet af selskabsmeddelelser, hvor der offentliggøres intern viden
Den nye forordning kræver, at følgende skal fremgå af en selskabsmeddelelse:
Disse oplysninger er stort set identiske med de oplysninger, udstedere i henhold til bekendtgørelse om udsteders oplysningsforpligtelse skal kunne dokumentere over for Finanstilsynet. Det nye består derfor primært i, at oplysningerne nu skal fremgå direkte af selskabsmeddelelsen.
Indholdet af underretning om udsættelse
Hvis udsteder offentliggør intern viden, og offentliggørelsen tidligere har været udsat, skal udsteder – på det tidspunkt, hvor der sker offentliggørelse af den interne viden – underrette Finanstilsynet om, at offentliggørelsen af den interne viden tidligere har været udsat. Underretningen skal indeholde følgende oplysninger:
Underretningen skal indgives ved at sende en e-mail til Finanstilsynet på adressen [email protected].
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.