Jurainfo logo
LUK
Juridiske nyheder Kurser Find juridisk specialist Jobbørs Domme
Om Jurainfo Podcasts Juridiske links Privatlivspolitik Kontakt
Ansøg om en profil Bliv kursusudbyder Bliv jobannoncør
Artikel

Urimelige krav fra SKAT – fradrag for radio af importeret brugt køretøj

Delacour
24/08/2015
Urimelige krav fra SKAT – fradrag for radio af importeret brugt køretøj
I en periode på 3,5 år har SKAT gentagne gange med urette nedskrevet fradrag for radio af importerede brugte køretøjer.

Ved beregning af registreringsafgiften kan der ske fradrag for værdien af radioapparater på kr. 1.000.

For brugte køretøjer er der dog i perioden fra den 27. april 2008 og frem til og med den 31. december 2011 fejlagtigt sket en nedskrivning af radiofradraget. Fejlen skyldes, at SKATs ”regnemaskine” før 1. januar 2012 fejlagtigt har nedskrevet radiofradraget med værditabsprocenten ved beregning af registreringsafgiften på importerede brugte biler.

SKAT har derfor udsendt et styresignal, der nærmere beskriver, hvordan virksomheder og borgere kan anmode om genoptagelse og tilbagebetaling af den registreringsafgift, der i nævnte periode er betalt for meget.

På SKATs hjemmeside er det muligt at regne ud, om der er betalt for meget i registreringsafgift. SKAT har lavet en ny ”regnemaskine”, der kan beregne dels den korrekte afgift og dels hvor meget afgift, der kan tilbagebetales på det pågældende køretøj. Det korrekte fradrag er kr. 1.000. Den for meget betalte afgift vil for de fleste biler være i niveauet af kr. 50 – kr. 500 pr. bil.

Har virksomheden importeret mange brugte biler i den pågældende periode, kan der blive tale om et væsentligt tilbagebetalingsbeløb.

Der kan ikke anmodes om genoptagelse for:

  • Importerede køretøjer, hvor der ikke er foretaget fradrag for radio ved afgiftsberegningen

  • Importerede køretøjer, der blev afgiftsberigtiget som veterankørertøjer

  • Importerede køretøjer, der blev afgiftsberigtiget efter registreringsafgiftslovens § 4, stk. 10, fordi køretøjet var under 1 år gammel.


Fristen for anmodning om genoptagelse af afgiftsgrundlaget er den 3. januar 2016.

Det fremgår af styresignalet, hvilken dokumentation der skal vedlægges anmodning om genoptagelsen.

Læs styresignalet her.

Ud fra et retssikkerhedsmæssigt synspunkt er det efter vores vurdering kritisabelt, at SKAT ikke egenhændigt genoptager sagerne, når SKAT ved en forholdsvis enkel søgning kan afdække, hvilke sager der findes, hvor radiofradraget er blevet nedsat med urette.

Når der tages hensyn til de beløb, som skal reguleres på de enkelte biler og de oplysninger, som SKAT allerede er i besiddelse af, pålægger SKAT efter vores vurdering virksomhederne og borgerne en unødvendig byrde ved at stille krav om, at borgere og virksomheder selv skal fremsætte krav om genoptagelse og  tilbagebetaling af for meget betalt registreringsafgift.

 




Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice her →
Fagligt indhold, der kunne være relevante for dig
Hvad betyder de nye boligskatteregler for dit boligkøb? Skal du købe eller vente?
Jurainfo Exclusive logo
PODCAST
Hvad betyder de nye boligskatteregler for dit boligkøb? Skal du købe eller vente?
Der kan særligt være en fordel ved at handle ejendomme inden den 1. januar 2024. Det kommer vi bl.a. nærmere ind på i denne episode.
Artikler, der kunne være relevante for dig
Kapitalejerlån er igen lovlige
Kapitalejerlån er igen lovlige
24/04/2025
Skatte- og afgiftsret, Selskabsret
Betinget fængsel ved manglende oplysninger om indsætninger ved salg af kryptovaluta
Betinget fængsel ved manglende oplysninger om indsætninger ved salg af kryptovaluta
28/04/2025
Skatte- og afgiftsret, Strafferet
Vedtaget: Bedre vilkår for generationsskifte
Vedtaget: Bedre vilkår for generationsskifte
29/04/2025
Skatte- og afgiftsret, M&A
Hvornår er salg af byggegrunde momspligtigt?
Hvornår er salg af byggegrunde momspligtigt?
01/05/2025
Fast ejendom og entreprise, Skatte- og afgiftsret
Når man som skatteyder sætter sig op mod Skattestyrelsen og klager over en indkomstforhøjelse, ender det oftest med, at Skattestyrelsen får ret.
Når man som skatteyder sætter sig op mod Skattestyrelsen og klager over en indkomstforhøjelse, ender det oftest med, at Skattestyrelsen får ret.
05/05/2025
Skatte- og afgiftsret, Retssager og voldgift
SÅ er det længe ventede lovforslag (endelig) vedtaget!
SÅ er det længe ventede lovforslag (endelig) vedtaget!
12/05/2025
M&A, Skatte- og afgiftsret
Jurainfo logo

Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.

Jurainfo.dk ApS
CVR-nr. 38375563
Vandtårnsvej 62B, DK-2860 Søborg
(+45) 71 99 01 11
[email protected]
Ønsker du at udgive materiale?
2025 © Jurainfo.dk - Juridiske nyheder og arrangementer samlet ét sted