Skatterådet fører fortsat den praksis, at salg af fast ejendom med eksisterende gamle bygninger kan anses for salg af byggegrunde i det omfang, sælger er vidende om, at køber har til hensigt at nedrive de eksisterende bygninger. I det omfang sælger alene har anvendt ejendommen til momsfrie aktiviteter, vil der under visse betingelser være adgang til momsfrit salg.
Skatterådet bekræftede i et bindende svar, at et almennyttig boligselskabs salg af et ejendomsprojekt var momsfrit, uagtet at ejendommen blev anset som salg af en byggegrund.
Det bindende svar kan læses
her.
Det fremgår af det bindende svar, at boligselskabet alene havde anvendt ejendommen til momsfritaget udlejning, men at ejendommen de sidste to år inden salget havde stået tom og dermed ikke havde været anvendt til udlejning.
Det fremgår af afgørelsen, at ejendommen blev solgt som et ejendomsprojekt, hvor det af købsaftalen bl.a. fremgik, at:
- Ejendommen blev solgt som et nedrivningsprojekt
- Ejendommen ville blive erhvervet med henblik på projektudvikling
- Udgifter til oprensning og klassificering af forurening i forbindelse med projektet, skulle afholdes af det sælgende boligselskab
- Ejendommen blev købt som den var og forefindes og som den var beset af køber
Derudover var det oplyst, at der var udarbejdet ny lokalplan, som muliggjorde nybyggeriet.
Skatterådet konkluderede, at boligselskabet ikke i liggeperioden og ved salget havde foretaget aktive skridt, som havde ændret ejendommens anvendelse fra momsfritaget til momspligtig.
Skatterådet lagde i denne sammenhæng vægt på, at boligselskabets forpligtigelse til at afholde udgifter til oprensnings og klassificering af forurening samt eventuelle udgifter til ekstra fundering, ikke udgjorde aktive skridt mod en momspligtig økonomisk udnyttelse af ejendommen.
Skatterådet fremhævede, at boligselskabet ikke var involveret i:
- Nedrivning
- Projektudvikling
- Byggemodning
- Ansøgning om byggetilladelse mv.
- Eller andre aktiviteter med henblik på salg
Skatterådet konkluderede derfor, at spørger ikke havde udøvet momspligtig virksomhed ved salg af ejendommen.
Vores vurdering
Selvom Landsskatteretten i en konkret sag, SKM2016.82, har fastslået, at SKATs fortolkning af begrebet ”byggegrund” går langt ud over EU-praksis og momslovens definition af en byggegrund, fremgår det af det her omtalte bindende svar, at det fortsat er SKATs opfattelse, at der er tale om salg af byggegrunde, uanset sælger ikke er involveret i selve nedrivningen af de eksisterende bygninger på ejendommen.
SKAT har indbragt Landsskatterettens kendelse for domstolene. I skal derfor være opmærksomme på, at selvom Landsskatteretten har afsagt en meget klar kendelse, fører SKAT sin hidtidige praksis vedrørende definitionen af byggegrunde videre, indtil domstolene har endeligt underkendt SKATs praksis.
Baggrunden for, at salget af ejendommen i nærværende sag blev fritaget for moms. er begrundet i, at sælger har anvendt ejendommen til momsfri udlejning, og at sælger ikke aktivt har deltaget i projektudviklingen og byggemodningen af den pågældende ejendom.
Når der bliver handlet projektejendomme med eksisterende bygninger, skal man således fortsat være opmærksom på, at salg af ejendomme med eksisterende gamle bygninger fortsat kan udløse moms.
Har du eller din virksomhed spørgsmål til den momsmæssige behandling af fast ejendom står DELACOURS skatteteam til rådighed for afklaring heraf.
Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice
her →