SKAT har i et nyt styresignal slået fast, at negative renter i skatteretlig henseende er renter.
SKAT har den 27. februar 2015 udsendt et styresignal, hvori SKAT redegør for den skattemæssige behandling af negative renter.
SKAT anfører i styresignalet:
"Efter statsskattelovens § 6 e kan renteudgifter af gæld fradrages i den skattepligtige indkomst. Efter sin ordlyd er bestemmelsen ikke begrænset til debitors renteudgifter af gæld. Fradragsretten må derfor også gælde, når det er kreditor, der har en renteudgift."
Ifølge SKAT medfører dette, at negative renter, der betales fra kreditor til debitor, er fradragsberettigede hos kreditor som renteudgifter og skattepligtige hos debitor som renteindtægter.
Med denne fortolkning synes SKAT at have strakt fortolkningen af rentebegrebet meget langt for at få en praktisk løsning på udfordringen.
Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores gratis nyhedsservice
her →