Forældrekøb med rådgivning, berigtigelse og skattemæssige regler
Folketinget har den 6. oktober 2026 præsenteret sit samlede lovprogram for folketingsåret 2026/2027. I denne nyhed skitserer vi lovprogrammets væsentligste initiativer på Skatte- og Vækstministeriets ressortområde.
Som led i en styrkelse af retssikkerheden på skatteområdet foreslår regeringen at indføre en deponeringsordning for skattesager, som vil gælde, når Skatte- og Vækstministeriet indbringer en afgørelse for domstolene eller anker en dom. Skatteyder vil dermed have mulighed for at deponere det omtvistede beløb under sagen for derved at undgå, at der påløber renter på kravet.
Dette er en opfølgning på en dom fra januar 2023, hvor Højesteret i sine præmisser eksplicit opfordrede lovgiver til at forholde sig til muligheden for deponering af omtvistede skattekrav.
Lovforslaget forventes fremsat i januar 2027.
Som opfølgning på Skattelovrådets rapport fra december 2025 om den såkaldte "tripelbeskatning", foreslår regeringen at afskaffe tripelbeskatning, der i flere sager er opstået, når Skattestyrelsen vurderer, at en person, der har drevet virksomhed gennem sit selskab, er rette indkomstmodtager af vederlag, som selskabet har modtaget. Den samme indkomst beskattes som konsekvens tre gange: hos personen som lønindkomst, i selskabet som et skattepligtigt tilskud og igen hos personen, når beløbet udloddes som udbytte. Samlet kan skatten blive op til omkring 111 %.
Lovforslaget forventes fremsat i februar 2027.
Regeringen foreslår med lovprogrammet at gennemføre en OECD-aftale fra januar 2026 om ændring af OECD-reglerne om minimumsbeskatning. Reglerne skal sikre, at store multinationale koncerner betaler mindst 15 % i skat.
Regeringen foreslår også at udvide reglerne om begrænset skattepligt af renter for ikke-hjemmehørende selskaber.
Lovforslag omfattende begge forhold blev den 2. oktober 2026 sendt i høring og forventes at træde i kraft den 1. april 2027.
Regeringen foreslår en ændring af kursgevinstlovens regler om beskatning af finansielle kontrakter, så prissikringskontrakter med en varighed på tre år eller derover, der er indgået som led i en virksomheds primære drift, skal beskattes efter realisationsprincippet i stedet for lagerprincippet.
Lovforslaget forventes fremsat i november 2026.
Regeringen vil afskaffe tillægsboafgiften for arv til søskendes børn og boafgiften vil som udgangspunkt være 15 %. Søskendes børn sidestilles dermed med øvrig nær familie i boafgiftsmæssig henseende.
Lovforslaget forventes fremsat i oktober 2026.
Forbedrede muligheder for fradrag af lønudgifter til softwareudvikling
Regeringen vil forbedre virksomheders mulighed for at fradrage lønudgifter til udvikling af software til eget brug.
Lovforslaget forventes fremsat i oktober 2026.
Regeringen vil ændre kursgevinstloven for at sikre en mere hensigtsmæssig beskatning af kryptoaktiver. Formålet er at gøre op med den asymmetriske beskatning og gøre det lettere for skatteyderne at beregne og betale den korrekte skat.
Lovforslaget forventes fremsat i februar 2027.
Lovprogrammet indeholder en udmøntning af skatteinitiativerne i "Det politiske grundlag for firkløverregeringen" fra juni 2026 og regeringsgrundlaget indeholder blandt andet følgende initiativer:
Lovprogrammet beskriver kun lovforslaget generelt som en udmøntning af "skatteinitiativer i regeringsgrundlaget". Det er derfor endnu ikke sikkert, om alle initiativer fra regeringsgrundlaget inkluderes, om nogle udskydes eller bortfalder. Det endelige indhold kendes først, når regeringen fremsætter lovforslaget (forventelig i februar 2027).
Har du spørgsmål til dette indlæg, er du mere end velkommen til at kontakte os.
Denne artikel er udgivet efter aftale med Kromann Reumert. Den er oprindeligt udgivet her.
Skal din artikel også udgives via Jurainfo og udsendes direkte, via e-mail, til personer og virksomheder som specifikt efterspørger viden og kompetencer inden for dit område? Ansøg om en profil her.
Jurainfo.dk er landets største juridiske nyhedsside. Her finder du juridiske nyheder, kurser samt ledige juridiske stillinger. Vi hjælper dagligt danske virksomheder med at tilegne sig juridisk viden samt at sætte virksomheder i forbindelse med den rigtige juridiske rådgiver, når de har brug for råd og vejledning.