Arrangement
Praktisk håndtering af persondata i kontrakter
Djøf

Kurset er afholdt
Sted: CfL, Kbh. | Dato: 16/06/2020| Tidspunkt: 09.00 - 16.00
Kurset giver dig en gennemgang af den praktiske håndtering af persondata i kontrakter, når du er med til at indgå it-kontrakter med fx leverandører og databehandlere.
Hvem henvender kurset sig til
Kurset er relevant for dig, hvis du beskæftiger dig med it og persondata.
Du er fx jurist, advokat, indkøber eller it-ansvarlig i en privat virksomhed, en organisation eller en myndighed. Du kan også være DPO, compliance officer eller lignende med behov for indsigt i den praktiske brug af persondataretten.
På kurset får du
- En fremgangsmåde til at fastlægge databehandlerkonstruktioner
- Indsigt i korrekt brug af databehandleraftaler og fortrolighedsaftaler
- En struktureret tilgang til at regulere komplekse emner i databehandleraftalen, fx bestemmelser om kontrol og tilsyn eller erstatningsbestemmelser og vederlagsfordeling
- Indsigt i kontraktuelle reguleringstemaer i sammenhængen mellem kontrakt og databehandleraftale
- De vigtigste opmærksomhedspunkter ved overførsel af personoplysninger til tredjelande.
Pris
DKK 4.200 ekskl. moms ( DKK 4.800 ekskl. moms - ikke medlemmer)
[button title="Læs mere, se undervisere og tilmeld dig her" link="https://www.djoef.dk/kurser-og-arrangementer/s-oe-gning-alle-aktiviteter/aktiviteter/praktisk-h-aa-ndtering-af-persondata-i-itkontrakter.aspx" target="_blank" color="#7b2343" font_color="#fff"]
Nyhedsservice
Gå ikke glip af vigtig juridisk viden
Vælg selv dine interesseområder og modtag juridisk nyt fra landets førende specialister.
Tilmeld dig nu